Установа јавна библиотека „Антоније Поповић“ У Трговишту, организовала је Српско македонско књижевно вече. Два народа, Србе и Македонце, везује тешка историја и мучне борбе за слободу, са једне стране прелепа култура и уметност са друге стране. Иако државне, постоје књижевне границе које је тешко повући – па стога је ово била прилика да се разговара о књижевности као јединој уметности која не познаје границе. Овај културни и књижевни догађај свечано је отворила директорка Установе јавне библиотеке „Антоније Поповић“, Драгана Стаменовић.
-Потписан је програм сарадњи између Министарства културе и информисања Србије и Министарства Северне Македоније за период 2022. до 2025.год. у жељи да се и дање развијају и постиже културна сарадња двеју земаља као и сарадња између библиотека кроз размену књига, стручне литературе, публикације и наше погранично повезивање са Северном Македонијом. Олучили смо се да негујемо и чувамо наше добро суседске односе. Нека буде изграђен мост који ће да нас спаја и отвара путеве за будућу сарадњу у области културе што је од виталног значаја за све нас – рекла је Стаменовићева.
Као и сви претходни, али и будући догађаји у реализацији културне установе библиотеке „Антоније Поповић“ били би тешко изводљиви да није подршке општинске управе.
Главни део програма заузели су и рецитатори Василија Анђелковић из Каравукова и Алека Додић из Трговишта као и Душан Спасић и Александра Стошић који су казивали стихове из српске и македонске поезије.
Велику помоћ око организације ове вечери пружио је председник Удружења грађана македонске националне заједнице Гоце Делчев за Пчињски округ, аутор информативних емисија на македонском језику, организатор многобројних духовних путовања и књижевних вечери, Пецо Ристески.
Драгутин Димчевски пензионисани потпуковник Војске Југославије и заменик команданта 53-ег граничног батаљона током битке на Кошарама аутор је књиге Крвава граница и говорио је управо о ономе о чему је писао – о границама уз вокалну пратњу Лауре Табаковић у извођењу химне јунака са Кошара.
-За мене никад није постојала граница између две братске државе. Питају се многи зашто је назив књиге „Крвава граница“? Крвава граница је зато што је проливена крв за отаџбину. Ово је књига о напору војника да одбране границу која им је поверена на чување – рекао је Димчевски.
Млада списатељица из Скопља, Ана Љубић је овом приликому представила свој роман “Што ми остана од тебе“.
Ана Љубић је рођена у Куманову 21. јуна 2000. године. Завршила ОСТУ (општинско средње техничко училиште) „Наце Бугјони“ – Куманово, смер медицинска сестра. Након средње школе Ана уписује Медицински факултет у Скопљу. Након чега себе проналази у сфери писања и одлучује се да упише Филолошки факултет „Блаже Конески“ у Скопљу, на Катедри за македонску књижевност и културу. Ана се бави писањем од малих ногу, учествује на разним књижевним манифестацијама и конкурсима на којима добија награде и признања, учествује у неколико заједничких збирки и алманаха, а своју прву збирку поезије „Ловац на снове” објавила је 26. марта. 2018. године.
Ана пише поезију, колумне које објављују на македонским порталима, пише драмске текстове, а њен изазов је поезија за децу. Активно учествује у промоцијама других дела као водитељ или као песник који ће пренети део написаних стихова.
За сам крај вечери дигиталним путем придружилсе се млада Јелена Антевски из Панчева, заљубљеница у македонске ноте и тон. Јелена нам је за ову прилику послала кратак видео сачињен од њених извођења познатих македонских песама.
Пројекат „Пчињском долином живота“ суфинансиран је из буџета општине Трговиште. Ставови изнети у подржаном медијиском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.