Добри Михајловић и Млађан Станојевић, оџачари из Врања раде у димничарској служби предузећа “Комрад“ са још двојицом колега. На позив породице Марковић упутили су се у Дечанску улицу, не би ли очистили оџак и домаћици Рушки омогућили несметано обављање свакодневних кућних послова.
Бицикле – превозна средства наших вредних и тражених оџачара Добрија Михајловића и Млађана Станојевића затекли смо уредно паркиране у Дечанској улици у Врању. Са сајлом и рукавицама знак су препознавања за све домаћине којима су неопходне услуге оџачара.
Осим сајле која је неизоставни алат оџачара, пажњу нам је привукло и огледало које је Млађанов колега Добри користио приликом чишћења.Млађан је две деценије у овом послу а нас је интересовало какав је посао оџачара?
По старом неписаном правилу домаћице саме чисте чунке и плоче шпорета а оџачари су ту да обаве онај тежи део посла, односно чишћење оџака. Посао је у домаћинству одрађен веома прецизно и у кратком временском року а наша домаћица Рушка је презадовољна.
Оџак је потребно је чистити минимум два пута годишње и то пре самог почетка грејне сезоне као и по њеном завршетку. У случају преке потребе трећа срећа у виду доласка оџачара на адресу корисника била би неминовна.