У Галерији Народног универзитета у Врању представљена је књига разговора Милоша Јевтића са Александром Ђуровићем „Поетика медицине“. Ова књига представља деловање једног војног лекара, који је у медицинску наставу увео филозофију медицине. Истовремено, књига говори и о једном песнику.
„Прецизан у дефинисању места и задатака физијатрије, бескомпромисан у осуди људи и појава које ометају његову стручну праксу и доводе у питање њен развој, предан у одлуци да знања – не само из физијатрије, него и из филозофије медицине – пренесе својим студентима, антиципативан у способности да уочи и дефинише везу проблема са којима се у раду сусреће… – проф.др Александар Ђуровић успева да све области свог интересовања уједини у питком исказу, једнако примереном егзактној науци, филозофији и литератури.“ – стоји у предговору књиге „Поетика медицине“.
Ђуровић је професор јединственог предмета, филозофије медицине, на Медицинском факултету при Војно медицинској академији. Физијатријом се бави више од 30 година, колико и писањем поезије, а 20-ак година и филозофијом медицине. Једна од његових некадашњих студенткиња, Ивана Ђорђевић, истакла је на промоцији књиге да су прави учитељи вреднији од књига.
Kњига разговора Милоша Јевтића са Александром Ђуровићем „Поетика медицине“ води причу кроз суштину Милене Драговић Јовићевић, Гојка Николаша и других имена и личности који су у историји медицине оставили трагове. Јевтић је писао како о Ђуровићевим петходницима, тако и о његовим студентима и факултету. Kњига није биографија, већ је одрађена у форми интервјуа.