Бахтали Василица

У Горњој Чаршији у Врању, крај споменика Бакији Бакићу, уз грејану ракију и музику прославља се један од највећих ромских празника, Дан Светог Василија – Василица. Ово је уједно и дочек Нове године. У врањском насељу Горња Чаршија традиционално се на овај празник окупља велики број припадника ромске националне мањине који Василицу слави више дана.

Локална самоуправа обезбедила је средства за прославу, а ни врло хладно време није спречило Роме и Ромкиње да се окупе и уз музику наздраве и обележе празник. Њих је обишао и поздравио испред града Врања, члан градског већа за националне мањине, етничке заједнице и организације цивилног друштва Саша Стаменковић.

Васуљица или Василица, уз Ђурђевдан, највећи је празник Рома. Слави се више дана, припрема се празнична трпеза, а један од најважнијих обичаја је да се на њој нађе печена гуска или ћурка и баклава. Вечерас након прославе нешто пре поноћи онај ко је по веровању срећан иде да полази укућане и да им пожели напредак.

Подели: