У селу Житорађе које се налази надомак Владичиног Хана, у току је изградња цркве посвећене Светом краљу Милутину.
Изградња храма почела је 29. августа 2020. године, ископавањем темеља. Светом архијерејском литургијом, коју је предводио владика Пахомије, 25. октобра исте године освећен је темељ ове светиње.
Овим чином је званично почела изградња храма, који има велики значај за све вернике Владичиног Хана и околине, као и за оне са територије целог Пчињског округа и шире. Чину освећења, поред великог броја верника, присуствовали су и председник Општине Владичин Хан Горан Младеновић са сарадницима, чланови црквеног одбора села Житорађе, представници Војске Србије и Полиције Србије, као и представници јавних установа и предузећа.
Зидање храма посвећеног Светом краљу Милутину почело је 26. јуна 2023. године, а исте године 12. новембра у порти храма служена је прва света литургија, што представља значајан духовни догађај након почетка израдње.
Тада је на отвореном одржана света литургија и освећење славског колача и без обзира на лоше временске услове, велики број верника дошао је да у молитви и миру обележи славу, уз јасну поруку подршке наставку градње овог храма и очувању православне традиције у селу Житорађе.
Изградња храма одвијала се захваљујући великом залагању мештана Житорађа и подршци бројних донатора. Поред финансијских прилога, значајан допринос дат је и кроз добровољни рад и ангажовање мештана, што сведочи о снажној повезаности локалне заједнице са вером и традицијом.
- Фото: Врањска плус
- Фото: Врањска плус
- Фото: Врањска плус
У мају 2025. године освећена су три звона и два крста цркве Светог краља Милутина, а свету архијерејску литургију служио је Архиепископ и митрополит врањски господин Пахомије. Свим верницима који су дали допринос у изградњи и уређењу ове светиње Митрополит Пахомије је овом приликом уручио и грамате Епархије врањске. Овом важном дану за православне вернике Житорађа и околине присуствовао је велики број верника, као и председник општине Владичин Хан Горан Младеновић.
Председник Младеновић је тада истакао да ће се подизањем ових звона и крстова чути глас православних верника и да је то од огромног значаја за мештане и за све нас са југа Србије.
- Фото: Врањска плус
- Фото: Врањска плус
- Фото: Врањска плус
- Фото: Врањска плус
- Фото: Врањска плус
- Фото: Врањска плус
Свети краљ Милутин познат је као један од највећих српских задужбинара и по подизању бројних манастира и цркава. Током свог живота краљ Милутин подигао је и обновио више од 42 манастира и цркве, а неке од њих су Грачаница, Богородица Тројеручица у Скопљу и манастирска црква у Хиландару на Светој Гори. Његово име трајно је уписано у историју Српске православне цркве и српског народа, а нови храм у Житорађу сведочи о живој и непрекинутој традицији вере и заједништва.
Покровитељ серијала „Владичин Хан кроз православље“ је Општина Владичин Хан. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.








