Град Врање потписао уговор за суфинансирање пројеката озелењавања

Министарка заштите животне средине Сара Павков потписала је уговоре са представницима локалних самоуправа којима су додељена средства за суфинансирање пројеката озелењавања у циљу заштите и очувања предеоног диверзитета и земљишта као природног ресурса у 2026. години.

Павков је истакла да је озелењавање један од најважнијих механизама за очување животне средине, биодиверзитета и прилагођавање последицама климатских промена.

– Радује ме што сам имала прилику да саслушам све представнике локалних самоуправа о њиховим плановима, али и потребама, јер је суштина да разговарамо и наставимо изузетно добру сарадњу. Свако ново дрво које засадимо је дугорочно је улагање у чистији ваздух, очување природе и квалитетнији живот наших грађана. Управо зато Министарство заштите животне средине континуирано улаже у пројекте озелењавања широм Србије, јер желимо да у свакој локалној самоуправи обезедимо више зелених површина, створимо услове за квалитетнији ваздух и отпорније екосистеме. За реализацију ових пројеката доделили смо 98,6 милиона динара, а средства ће бити искоришћена за набавку садница аутохтоних врста дрвећа, подизање нових и обнову постојећих дрвореда, формирање ветрозаштитних појасева, пошумљавање деградираних површина и унапређење јавних зелених површина – рекла је Павков.

Средства су додељена на основу Јавног конкурса који је Министарство заштите животне средине расписало, а подршку су добили пројекти 25 локалних самоуправа: Шабац, Кикинда, Суботица, Нови Сад, Сокобања, Крагујевац, Нови Београд, Врање, Кладово, Зрењанин, Нова Црња, Сурдулица, Вршац, Младеновац, Бачки Петровац, Житиште, Босилеград, Жабаљ, Крушевац, Трстеник, Сомбор, Србобран, Лебане, Стара Пазова и Власотинце.

Извор: Министарство заштите животне средине 

Подели: