У Београду је представљена изложба фотографија под називом „Остављена сећања“ на платоу испред Филозофског факултета ауторке Милице Анђелковић Јовановић из Врања. Изложбени опус се састоји од 20 фотографија загубљених, заборављених играчака мигрантске деце која су се нашла у Србији на хиљаде километара удаљени од својих домова.
Изложба је организована у оквиру Подршке Европске уније општинама и градовима на чијим територијама бораве мигранти, а ауторка изложбе Милица Анђелковић Јовановић из Међународне организације за миграције појаснила је како су настале фотографије:
“Када сам почела да радим у Прихватном центру у Прешеву, један мудар човек ми је рекао како имам моралну обавезу да забележим и од времена сачувам чињенице везане за ту велику сеобу народа на Запад и даље. Играчке су асоцијација на детињство деце која су прешла хиљаде километара. Деца најтеже осећају бреме одлуке својих породица да, бежећи од рата и сиромаштва, крену на путовање. Играчке су једино што остаје иза малих живота који у наручју својих породица, кроз сунце, кишу и хладноћу, џиновским корацима хитају ка сањаној Европи.“
О важности изложбе која је сведочанство о огромним миграцијама на почетку трећег миленијума, о реци људи која је прошла кроз Србију и наставила пут ка Западној Европи, говорио је и Пол-Анри Пресе, представник Делегације Европске уније у Републици Србији:
„Велики број јесте прошао, али мањи број миграната и избеглица и даље је у Србији, тренутно њих око 4.500. Нажалост, великом делу популације у Србији мигранти су и даље невидљиви. И због тога је ова изложба важна, да укаже на проблеме ове популације и приближи их локалном становништву у општинама и градовима где су мигранти смештени. У овом моменту и даље је више од 900 деце миграната у прихватним и центрима за азил у Србији. Деца су укључена и у образовни систем, а сви ми треба да им омогућимо што безбрижније и срећније детињство. Управо овај аспект битан је део Подршке Европске уније управљању миграцијама у Републици Србији“, изјавио је Пресе.
Изложба је до сада обишла пет градова у Србији и видело ју је више од 40.000 људи. Грађани Београда ће моћи да погледају изложбу до 10. октобра 2018. године. Александра Димић из Комесаријата за избеглице и миграције подсетила је да је Србија и даље земља транзита, сада са продуженим боравком миграната који нису у могућности да наставе пут ка земљама жељене дестинације, па неки од њих бораве у Србији и до две године.