Отворена изложба ,,Наша историја наша сећања“

Поводом обележавања стогодишњице од завршетка Првог светског рата градоначелник Врања др Слободан Миленковић у присуству  Његове Екселенције Фредерика Мондолинија, амбасадора Француске у Србији у Галерији Народног музеја отворио је изложбу  ,,Наша историја наша сећања“

-На измаку обележавања стогодишњице од пробоја Солунског фронта, који је означио почетак краја Првог светског рата, доследно се присећамо најславнијег подвига Источне армије и нераскидивих веза којом су прожети српско-француски односи, рекао је градоначелник Врања др Слободан Миленковић Миленковић.

-Отварањем ове изложбе прослављамо француско-српско пријатељство у Првом светском рату. Ове године навршава се сто година од краја овог стравичног злочина, који је представљао велику трагедију нарочито за Француску и Србију. Француска не заборавља огромне жртве, које је Србија претрпела током овог рата, изгубивши 30% свог становништва и 3/4 своје војске. Француска и Србија су на самом почетку Првог светског рата изразиле своје савезништво, које је нарочито учвршћено за време пробоја Солунског фронрта. Организовањем низа манифестација, ми смо ове  године  дали посебан значај обележавању  овог датума. Циљ ове изложбе је да се покаже живост нашег савезништва и пријатељства које представља право благо, нагласио је Њ.Е. Фредерик Мондолини, амбасадор Француске у Србији.

На свечаности су говорили и Саша Стаменковић, директор Народног Музеја,  затим Станислав Сретеновић професор на Француском институту у Београду и Јасмина Јањић професорка Гимназије ,,Бора Станковић”.

Поставка садржи лична сећања и сведочења која се чувају у породицама, али и елементе који се односе на ослобођење градова у Србији, међу којима је и Врање. Враћа у те историјске дане и доноси сведочанства грађана Србије који су се одазвали позиву Француског института у Србији и пристали да поделе приче и успомене чуване у њиховим породицама кроз генерације. У програму је наступио и хор музичке школе ,,Стеван Мокрањац”. Изложбу су организовали Француски институт у Београду уз подршку града и Народног музеја Врање.

 

Подели: