Грађани битан фактор у сузбијању корупције

Данас је у Врању одржана конференција за новинаре на којој је представљена сарадња Града, УСАИД Пројекта за одговорну власт и организавије Транспарентност Србија на ревизији и финализацији Локалног антикорупцијског плана Града Врања. Такође, било је речи и о формирању независног тела, Локалног антикорупцијског форума, које ће бити надлежно за праћење Локалног антикорупцијског плана.

Присутнима се најпре обратио заменик градоначелника Врања, Ненад Антић, изразивши задовољство што ће град Врање за партнере у реализацији овог значајног пројекта имати УСАИД и организацију Транспарентност Србија. Антић је упутио позив заинтересованим удружењима и грађанима да се укључе у цео процес, који ће резултирати бољом, одговорнијом и транспарентнијом влашћу, што је и приоритет локалне самоуправе.

Директорка УСАИД Пројекта за одговорну власт Џеклин Вилијамс Бриџерс истакла је да је задовољна што ће се реализацијом овог пројекта успоставити независно тело које ће пратити и надзирати спровођење ове важне јавне политике у борби против корупције. Она је додала да је корупција један од кључних проблема Србије, о чему сведоче и резултати истраживања које су спровели у сарадњи са ЦЕСИД-ом, а у оквиру којег чак 57% грађана сматра да је корупција јако изражена. Зато је сузбијање корупције од кључне важности за привредни развој Србије и улазак у Европску унију. Врање је пионир у овој области, јер је још 2015. године израдио Локални антикорупцијски план, и то много пре него што је то постала законска обавеза, нагласила је она.

-У Србији се деценијама води борба против корупције, али су резултати незадовољавајући. Оно што је евидентно јесте да грађани нису довољно информисани о надлежностима републичких и локалних органа и често их мешају. Ово је прилика да се заврши посао који није узалудан, и да се кроз примену антикорупцијских мера дође до конкретних резултата, истакао је програмски директор Транспаретности Србије, Немања Ненадић.

Он је предочио и динамику активности у наредном периоду. До 22. јануара отворен је позив за чланове тима који ће радити на ревизији Локалног антикорупцијског плана, након чега ће бити упућен Скупштини града на разматрање. Следи формирање комисије за избор чланова ЛАФ-а, и према очекивања цео процес биће окончан на пролеће.

Подели: