Сваке године, 4. фебруара Светска здравствена организација у сарадњи са Међународним удружењем за борбу против рака обележава Светски дан борбе против рака. Од прошле године започета је трогодишња кампања под слоганом „Ми можемо, ја могу“ којом се подсећа да појединац и заједница могу да допринесу смањену глобалног терета раком.
Према проценама Светске здравствене организације до 2032. године очекује се да ће од канцера оболети 25 милиона људи широм света, односно, оболевање од рака ће порасти за 70 одсто.
Овим поводом, Центар за превенцију у Врању ће путем медија скретати пажњу јавности на основне факторе ризика и основне превентивне мере у борби против малигних болести, као и на подизање свести о важности редовних превентивних прегледа рекао је начелник Центра за превенцију, др Драган Пешић.
– На нивоу свих служби у Дому здравља биће подељен здравствено едукативни материјал Националног програма Министарства здравља „Србија против рака – Кажи свима које волиш, редован преглед је најбоља заштита“ како би се утицало на свест наших грађана да неодговорно здравствено понашање замене одговорним – рекао је начелник др Пешић.
У Србији се годишње у просеку открије око 36.000 нових случајева малигних болести, док од рака умре више од 20.000 људи. Мушкарци у нашој средини највише оболевају и умиру од рака плућа, дебелог црева и простате. Код жена, малигни процес је најчешће локализован на дојци, дебелом цреву, плућима и грлићу материце, који су и најчешћи узрок смртног исхода од рака код жена.