Светски дан контрацепције обележава се сваке године 26. септембра почев од 2007. године, како би се истакла важност употребе различитих метода контрацепције у циљу спречавања непланиране и евентуалне нежељене трудноће, али уз одговорно сексуално понашање и спречавање преношења полно преносивих болести што је основни предуслов за очување репродуктивног здравља.
Планирање трудноћа ефикасним методима контрацепције чува плодност и унапређује опште здравље, за разлику од контроле рађања традиционалном и непоузданом контрацепцијом која се комбинује са честим прибегавањем намерном прекиду трудноће. Познато је да намерни прекид трудноће вишеструко угрожава опште, и посебно репродуктивно здравље жена. Отуда је са економског аспекта свакако прихватљивије улагати у савремену контрацепцију, која пружа и бројне предности које могу да побољшају репродуктивно здравље жена. Према проценама СЗО, употреба модерних метода контрацепције спречила би 308 милиона непланираних трудноћа.
Децу из планираних трудноћа одликују боље здравље и веће шансе за остваривање њихових потенцијала.
Планирање породице омогућава паровима да планирају и остваре жељени број деце и да планирају време њиховог рађања и размак између порођаја.Планирање породице пружа низ потенцијалних користи за економски развој, здравствену заштиту мајке и детета, образовање и оснаживање жена.
Становништво у Републици Србији претежно примењује традиционалне методе контрацепције, а због њихове недовољне ефикасности често се суочава са непланираном трудноћом и прибегава индукованом абортусу. Савремену и ефикасну контрацепцију у Републици Србији користи мање од петине жена из опште популације које су у браку или ванбрачној заједници (18,4%), а традиционалну двоструко више (40,0%). Ниједан метод контрацепције никада није користило 24,2% жена.
Центар за превенцију са Поливалентном патронажом у сарадњи са сталним партнерима: Центром за промоцију здравља Завода за јавно здравље Врање и Црвеним крстом Врање ће поводом овог значајног датума по календару јавног здравља 26. септембра почев 14 часова у Средњој Економско-трговинској школи организовати трибину на тему „Заштита репродуктивног здравља и превенција полно преносивих инфекција“ са посебним акцентом на важност употребе различитих метода контрацепције и одговорног сексуалног понашања у циљу заштите репродуктивног здравља,али и могућности планирања породице.
Извор: Центар за превенцију Дома здравља у Врању