Министарство културе и информисања РС је на Конкурсу за музејско наслеђе 2020. године одобрило финансирање пројекта под називом „Ризница Св. Прохор Пчињски“ – Прва фаза, Одељења за археологију и нумизматику Народног музеја Врање. За пројекат конзервације и реконструкције артефаката откривених у манастирској порти током археолошких истраживања од 1982. до 2009. године., издвојено је 700.000,00 динара. Део откривених артефаката био је изложен у сталној поставци Ризнице манастира од 1998. године, а делом у сталној поставци Народног музеја Врање.
Пројекат „Ризница Св. Прохор Пчињски“ – Прва фаза, се реализује на основу дугогодишње сарадње Епархије Врањске и Народног музеја Врање, а у склопу обележавања два велика јубилеја 950 година од изградње манастирске цркве Св. Прохора Пчињског у време византијског цара Романа 4 Диогена и 700 година од обнове цркве од стране краља Милутина. Циљ је да се артефакта из сталне изложбене поставке конзервирају, реконструишу и заштите, као предуслов за нову сталну изложбену поставку по најсавременијим музеолошким принципима. Реализација пројекта се одвија у сарадњи Народног музеја Врање и Централног института за конзервацију у Београду где су артефакта и транспортована на конзерваторски третман, уз претходно снимање стања и израду Елабората. Реализација прве фазе пројекта је предвиђена до краја 2020. године.
-Напомињем да је Министарство културе и информисања РС и у 2019. години финансирало пројекат „Конзервација археолошког керамичког материјала са средњовековног утврђења Марково Кале“ у износу од 290.000,00 динара – истакла је Гордана Стојичић, археолог – виши кустос Народног музеја Врање за Одељење археологије и нумизматике.
Фото: Народни музеј Врање