У Србији још 92 особе позитивне на вирус корона – епидемиолог Предраг Кон упозорава да нема опуштања

У Републици Србији је до 15 часова 11. септембра 2020. године регистровано укупно 32.228 потврђених случајева COVID 19. Од последњег извештаја тестирани су узорци 9.507 особa од којих је 92 позитивно, саопштило је Министарство здравља.

На респираторима је укупно 33 пацијента. У Републици Србији тестирано је укупно 1.018.908 особа. У последња 24 часа преминуо је 1 пацијент услед последица изазваних вирусом COVID 19. Укупан број преминулих од почетка епидемије је 730.  Тренутно је укупно хоспиталозивано 393 пацијента.

Епидемиолог Предаг Кон рекао је да нема опуштања јер расте број оболелих у Београду, Крагујевцу, Зајечару и Прешеву. Према његовим речима, кризни штаб у Крагујевцу је посебно контактиран да буде у стању повећане пажње током викенда.  Поново је истакао да се налазимо у ситуацији у којој све зависи од нас. -Иако имамо стабилну ситуацију, корона вирус може дневно да нас изневери – рекао је доктор Кон и додао да долази до планирања окупљања о којима морамо озбиљно да размишљамо.

На конференцији за новинаре, епидемиолог Предраг Кон је рекао да ће у понедељак бити одржана седница Кризног штаба на којој ће бити речи о евенталном карантину за долазак из одређених земаља. Кон је рекао да је наш избор да ли желимо да имамо још један талас вируса. – Искрено сам сигуран да бисмо могли да немамо тај трећи пик ако бисмо се стриктно придржавали мера, ако може Кина, не видим зашто не бисмо могли ми – навео је Кон.

Директорка Института „Батут“ Верица Јовановић да је било кажњавања и прекршајно и новчано због кршења мера. – Било је појединачних кажњавања и кажњавања фирми – рекла је докторка Јовановић и додала да су новчано кажњавани власници ресторана и кафића. – Вирус није део наше прошлости, он је са нама и ако желимо да га нема морамо да прекинемо његово преношење – рекла је Јовановићева.

Говорећи о вакцинама против ковида 19, доктор Кон је рекао да није лоше да Кризни штаб буде детаљније упознат са током разговора који се воде о одобрењу вакцина у Србији. – Сигруно ће највећу улогу имати Агенција за лекове и медицинска средства. То захтева правовременост, али пре десецмбра је скоро немогуће очекивати вакцину – рекао је доктор Кон. Масовно коришћење вакцине, каже, може да буде тек следеће године, али је најважније да она буде безбедна за грађане.

Извор: Министарство здравља, РТС

Подели: