Рад ОШ „Предраг Девеџић“ из Врањске Бање у доба короне

Весна Анђелковић директорка ОШ „Предраг Девеџић“

Директорка Основне школе „Предраг Девеџић“ из Врањске Бање Весна Анђелковић у просвети ради 27 година. Према њеним речима, ово је најспецифичнија, најособенија и најчуднија школска година, условљена неким околностима које нису зависиле од нас.

– Што се тиче наше организације за почетак школске године, мислим да смо успели да испунимо и спроведемо у пракси све захтеве, сва упутства Министарства просвете, као и републичког и локалног Кризног штаба, тако да смо спремили школу за нову школску годину дословно и потпуно како треба. Обезбеђена су дезинфекциона средства, дезинфекција се врши свакога дана иза сваке групе ученика, на сваком великом одмору, између прве и друге смене. Испред школе налазе се дезобаријере и дезинфекција обуће је такође свакодневна пракса, клупе се бришу иза сваког одмора асепсолом, тако да је школа испоштовала све оно што се тражило од свих компетентних органа – рекла је Анђелковићева.

За сада у овој образовној установи није пријављен ниједан случај инфекције COVID 19, нема болесне деце, нема пријаве од родитеља и сви су здрави. И родитељи су опрезнији. Одржани су већ традиционални родитељски састанци за почетак школске године, такође и савет родитеља, где сви родитељи поштују мере безбедности и долазе са маскама у школу. Просторија у којој се организују родитељски састанци задовољава критеријуме као што је, на пример, удаљеност.

– У школи постоји и соба за изолацију, тако да свако дете које се пожали да га нешто боли, да се не осећа добро, потпуно је свеједно да ли је у питању стомак, глава, грло, ми апсолутно одмах зовемо родитеље да одведу дете лекару, управо због тога што смо сви сада некако опрезнији. Родитељи нам у току дана јаве да ли је дете добро и да ли ће се сутра вратити у школу или једноставно има неку блажу инфекцију па ће остати два до три дана код куће. Имам утисак да смо заиста сви схватили да треба да будемо паметни, мудри и опрезни – објаснила је директорка школе.

Школа је испоштовала упутство Министарства просвете да може применити наставу основног и комбинованог модела. Ученици од 1. до 4. разреда су свакодневно у школи, то је основни модел, с тим што је свако одељење подељено на групе. Прво у школу долази А група и завршава наставу, након ње и Б група. Они наставу прате у другој смени, а ученици од петог до осмог у предметној настави у преподневној. За ученике тих виших разреда организована је комбинована настава. А група долази у школу понедељком, средом и петком, Б група уторком и четвртком, следеће недеље обрнуто.

– Наша школа је специфична по томе што имамо школски аутобус и што је превоз деце део нашег свакодневног живота, све то мора да се узме у обзир када се организује образовно-васпитни процес. Деца су се навикла и она готово да се не срећу. Међутим, недостаје нам већа живост у школи. Петнаесторо ученика је максимум у учионици, а они остали нису ту, тако да деци фале другари и другарице. Рад са мањом групом јесте лакши, резултати су бољи, више се времена може посветити сваком детету понаособ. Друга је прича то колико је наставнику лакше да исту предметну јединицу предаје два пута. Наш народ је врло флексибилан, навикнемо се ми брзо на све, тако да све једноставно функционише најбоље у правом смислу те речи и нисмо имали апсолутно никаквих проблема – нагласила је Анђелковићева и додала:

– Раније смо имали колективни одељенски доручак за дугачким столом у нашој школској кухињи, сада сваки ученик има свој сточић и за њим сам доручкује. Деца су добијала храну на тањирићу и сама мазала крем и џем, док се сада сваком детету пакује посебно у фолији и тако се избегава додир хране, тањирића и прибора за јело – изјавила је директорка ОШ „Предраг Девеџић“ из Врањске Бање.

На овај начин школа ће функционисати и током зиме, односно остатка школске године. Једино ће можда бити промењен начин одржавања физичког васпитања. За сада се оно реализује у школском дворишту, међутим када крене хладноћа прелази се у фискултурну салу. У издвојеним одељењима нема довољно ученика да би били подељени на групе.

Пројекат „Врањска Bања – бисер југа Србије“ подржан је од стране града Врања на Конкурсу за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања на територији Града Врања у 2020. години

Подели: