Промовисана књига „Луди Љуба“ аутора Србољуба Аритоновића

У сали Позоришта „Бора Станковић“ одржана је промоција књиге „Луди Љуба“ аутора Србољуба Аритоновића. Захваљујући средствима добијеним на конкурсу града за финансирање и суфинансирање пројеката из области културе, ову драму је постхумно објавило Удружење књижевника Врања.

Драма „Луди Љуба“ светлост дана угледала је деценију након смрти аутора Србољуба Аритоновића. Књигу је постхумно објавило Удружење књижевника Врања уз финасијску подршку града. Радња се дешава у Врању после Другог светског рата, а тема је универзална, тежња за настављањем породичне лозе, која из различитих разлога не може да се продужи. Председик Удружења књижевника Врања Жикица Димитријевић топло препоручује читање ове драме у 6 чинова јер се не може препричати.

-Србољуб Аритоновић је написао своје дело још 2009. године, тако да сам ја успоставио контакт са породицом. Породица, тачније његов син Душан Аритоновић имали су поверење у Удружење књижевника Врања да нам повере тај рукопис како би објавили у форми књиге ову драму. Србољуб Аритоновић је објавио неколико својих монодрама, писао је телевизијске комедије, многе су игране како на овој сцени тако и на другим сценама. Међутим, морам да кажем да је ово некако најзаокруженије његово дело и по мени не само најзаокруженије, већ можда једно од његових најбољих дела или пример како се пише драма – рекао је председник Удружења књижевника Врања Жикица Димитријевић.

Промоција је требало да се одржи у Музеј кући Боре Станковића где је Србољуб Аритоновић радио као кустос али је због временских прилика одржана у врањском театру. Управо на даскама врањског позоришта биће премијерно изведена 2. октобра и драма “Луди Љуба” у режији глумца и редитеља Драгана Живковића Дургета.

-Топла, животна прича. То је отприлике нешто што је можда и Срба Аритоновић лично имао прилике да се увери у бројним сусретима са малим обичним човеком, кога је сретао било где, на улици, на пијаци у селу итд. Ради се о обичним људима који носе бреме својих личних проблема не носећи можда проблеме друштвене тог времена, пошто је прича смештена у неке педесете, шездесете године прошлог века. Али они су те своје проблеме знали да превазиђу на свој начин, а то је верујући у боље сутра, у љубав, у неке породичне вредности и пре свега у хумор– истакао је глумац Драган Живковић Дурге.

У промоцији су сем уредника књиге Жикице Димитријевић, глумца Драгана Живковића Дургета, који режира представу по овој драми учестововали и рецензенти Бојан Јовановић и Горан М. Антић.

-Оно што је на мене оставило посебно утисак и што ми је било занимљиво, поред радње комада, дефинисаних ликова, тог неког духа Врања из средине 20. века је форма тог драмског дела. То је атипично за многе драме, да садржи све драматуршке елементе, онако школски. Има пролог, средишњу радњу и епилог. Обично драме са прологом и епилогом се више не пишу на тај начин и просто се интегришу у једну целину. Имамо све дрматуршке елементе послагане како треба, хронолошки – изнео је своје утиске рецензент и уметнички руководилац врањског театра Бојан Јовановић.

Промоција је изазвала велико инетересовање публике. Присутни су били и син покојног Србољуба Аритоновића – Душан Аритоновић и његова породица. Своје место у публици су нашли и представници јавног живота: народни посланик Славиша Булатовић, начелник Пчињског округа Срећко Пејковић, заменица градоначелника Врања Зорица Јовић, предсеник ГО Врањска Бања Драган Сентић, помоћних градоначелника Врања за здравство Мирољуб Станковић и други.

Подели: