У Врању је данас обележен Дан ослобођења Врања у Првом светском рату, свечаном седницом Скупштине града Врања и одавањем поште крај Спомен костурнице на Шапраначком гробљу свима који су своје животе положоли за ослобођење Врања и околине у Првом светском рату. Такође, у оквиру обележавања 4. октобра уприличен је пријем у градској кући за делегацију Удружења потомака ратника ослободилачких ратова Србије до 1918. године, а у Галерији Народног музеја у Врању отворена је изложба фотографија и докумената „Шумадијска дивизија 1914 -1918. године“, а Удружење потомака ратника ослободилачких ратова Србије до 1918. године доделило је Повељу 4. октобар и Повељу захвалности бригадном генералу Слободану Стопи и Епископу врањском господину Пахомију.
Свечана седница Скупштине града поводом 4. октобра Дана ослобођења града у Првом светском рату почела је химном и минутом ћутања за жртве, а потом се обратио председник Скупштине града Врања Дејан Тричковић који је подсетио на славну историју наших предака и на чињеницу да је у овом рату страдала скоро трећина нашег становништва и да никад не треба да заборавимо наше хероје.
-Одлучни да се жустро супротставе нападима окупатора, српски јунаци који су преживели Албанску голготу, пробијају Солунски фронт и крећу у борбе за ослобођење Србије, спремни да победе. Војвода Петар Бојовић 1. октобра 1918. године издао је заповест дивизијама да крену у ослобађање југа Србије и снаге Дунавске дивизије ослободиле су Врање 4. октобра. Дичимо се патриотизмом и храброшћу наших предака и нека наша дела покажу да смо достојни наследници слободе која нам је остављена у вечни аманет. Будимо пример новим генерацијама како се воли домовина, дајмо им разлог да на нас буду поносни, а то ћемо учинити тако што ћемо улагати у њихову сигурнију и извеснију будућност. Нека нам изнад свих буде најважнија потреба да сачувамо мир – истакао је председник Скупштине града Дејан Тричковић.
На свечаној седници, глумац врањског позоришта Марко Петричевић говорио је стихове песника Владислава Петковића Диса.
Полагањем венаца крај Спомен костурнице на Шапраначком гробљу и одавањем поште страдалим ратницима из Врања и околине, настављено је обележавање 102. годишњице ослобођења Врања у Великом рату. Испред Спомен костурнице на Шапраначком гробљу Епископ врањски господин Пахомије са свештенством, служио је парастос погинулим ратницима. Скупу су присустовали представници града, институција и установа поштујући мере превенције од вируса корона.
Честитајући свим грађанима 4. октобар градоначелник Врања др Слободан Миленковић подсетио је на историјске чињенице о Великом рату и страдањима српског народа рекавши да нама, потомцима овако славних предака, остаје да у миру будемо достојни њихових жртава.
-Наши преци, вођени храброшћу, упорношћу и неодустајањем показали су да не постоје непремостиве препреке у постизању слободе. Вођени овим светим циљем, нису одустајали и без обзира на велика страдања и велики број жртава, показали су како се воли своја земља. Тежња бројнијег и надмоћнијег непријатеља да пороби нашу земљу и одузме слободу, наишла је на велики отпор и непоколебљиву вољу нашег народа. У том сукобу није било одступања и без обзира на велика страдања и веома високу цену, слобода је освојена. Због тога, наш задатак је просперитет у свим сферама друштва. Циљ је свеобухватни развој града, који ће допринети стварању повољнијег животног и пословног амбијента за све наше грађане. И зато сваки грађанин, по угледу на наше претке који никад нису одустали од идеала слободе, мора тежити развоју и напретку нашег града. А локално руководство учиниће све да побољша квалитет живота сваког грађанина, јер ово је наш град, место где живимо, где расту наша деца, где градимо будућност. А за будућност се бори и никад не одустаје – нагласио је градоначелник др Слободан Миленковић.
Председница ГО Удружења потомака ратника ослободилачких ратова Србије до 1918. године, Оливера Ђорђевић, честитала је празник Врањанцима и истакла је важност обележавања овог датума из славне српске историје. – Слобода је на овим просторима била врхунски идеал коме сви теже. Идеал о коме се толико пева и за који је свако спреман да положи свој живот. У то име одајемо данас пошту страдалим ратницима, али и онима који су остали код куће, мајкама, женама и деци – истакла је Ђорђевићева.
Пошта онима који су дали своје животе за слободу је одата полагањем венаца крај Спомен костурнице. Венце су положили градоначелник др Слободан Миленковић са сарадницима заменицом Зорицом Јовић и председником Скупштине града Врања Дејаном Тричковићем, представници Министарства одбране и Војске Србије на челу са командантом 4. бригаде Копнене војске пуковником Новицом Петровићем, народни посланик Милан Илић и начелник Пчињског управног округа Срећко Пејковић, заменик предсеника ГО Врањска Бања Марко Николић, начелник ПУ у Врању Игор Живковић са сарадницима, као и представници Центра БИА у Врању, Удружења потомака ратника ослободилачких ратова Србије до 1918. године, СУБНОР – а и Удружења српских ратних ветерана.