Основна школа „Светозар Марковић’’ у Врању прави је расадник марљивих и талентованих ђака. Да је тако потврђују и Вила Станковић, Матеја Ристић и Лука Ордић, ученици четвртог и петог разреда ове школе. Истичу се из свих предмета, али математика је наука коју посебно воле, о чему сведоче учешћа и награде на такмичењима из овог предмета. Најдраже им је, како кажу, учешће на популарном такмичењу „Мислиша“. Осим математике заједничка им је и љубав према ИТ технологијама. Томе је допринела посвећеност професора Саше Ристића, прошлогодишњег добитника републичке и градске награде Свети Сава, као и чињеница да је школа „Светозар Марковић“ укључена у реализацију бројних пројеката који се баве новим технологијама. Такође, кроз разне пројекте и секције у школи, код ђака се развијају дигиталне компетенције и интердисциплинарни приступ у раду. Тако они своје знање које су стекли на роботичкој секцији примењују у решавању различитих проблема.
Проблем који их је окупио је борба против климатских промена, те су на часовима роботичке секције дошли на идеју да програмирање микробита ставе у функцију спашавања животне средине. Пријавили су се на такмичење „Школски климатски изазов“, које је организовао KидХуб из Београда, под покровитељством глобалне образовне мреже Designathon Works из Холандије, а у партнерству WWF Adria – Srbija, светском организацијом из пројекта „Да нам клима штима“, који подржава Влада Шведске.
И успех није изостао. Њихов Тим „Еко Петошколци“ један је од пет финалиста овогодишњег онлајн такмичења, а како су сви финалисти победници, тако су се и „Еко Петошколци“ прославили као најбољи. Њихова Kанта Микрочитач је генијална идеја како да се на занимљив и креативан начин реши отпад и очува животна средина. Међутим, „петошколци“ се нису ту зауставили, већ су своју идеју представили и на овогодишњем Climathon Belgrade 2020, најмасовнијој климатској акцији која се организује у преко 145 градова и 55 земаља на свим континентима. Kроз дводневну обуку оформили су тим „МикроKлимци“ у сарадњи са Јованом Стојичић, ученицом петог разреда ОШ „Бановић Стахиња“ из Београда. Решавали су проблем излетничког отпада и (не)еколошких образаца понашања, применом IT технологија, психологије мотивације и UX дизајна. Учесници су развијали и колективну иновативност и креативност, кроз форум Remaking Tesla.
Вила Станковић, Матеја Ристић и Лука Ордић окупљени у тим „МикроKлимци“ били су веома запажени и добили су специјалну награду организационог тима и могућност да представе своју идеју на Climathon Awards „The Most Transformative Idea of 2020”. Врањски основци су били најмлађи учесници икада на овом такмичењу, а тренирали су их више од двадесет домаћих и страних стручњака. Climathon је овим активистима у борби за заштиту животне средине, омогућио да њихове идеје заживе, кроз стручну, технолошку и финансијску подршку, медијску видљивост, те рад са менторима, на путу до решења које ће Секретаријат за заштиту животне средине моћи да примени.
Прототип Kанта микрочитач намењен је најмлађима. Осмишљена је тако што је микробит причвршћен за канту и броји отварање канте. Што се више пута канта отвори, то је мање отпада у природи. Ово није скупо решење, а потребно је основно знање о програмирању које се стиче у школи, као и жеља за очувањем животне средине.
Вила, Метеја и Лука имају идеју да аплицирају код Министарстава и да заговарају да се изазови климатских промена изучавају у школском курикулуму, јер сматрају да ћемо једино тако спасити нашу планету Земљу.
Извор и фотографије: Градски сајт