Српска православна црква данас прославља Свету браћу Ћирила и Методија, који су ширили хришћанску веру и писменост међу Словенима. У црквеном календару овај дан обележен је црвеним словом.
Ћирило и Методије остали су упамћени као „словенски апостоли“, који су створили глагољицу, прво писмо Словена. Од 2019. године обележава се као државни празник – Дан словенске писмености и културе. Ова два браћа рођена су у Солуну, у кући знаменитих и богатих родитеља. Старији брат Методије провео, је као официр, десет година међу Словенима (македонским) и тако научио словенски језик. По повратку у Грчку замонашио се, а мало иза тога придружио му се и млађи брат Kирило (Kонстантин).
Kада је хазарски цар Kаган тражио од цара Михаила проповеднике хришћанства, цар му је послао браћу Ћирила и Методија. Они су убедили прво Kагана и његове доглавнике, а затим и много народа превели у хришћанство.
По повратку у Цариград саставили су словенску азбуку од 38 слова, и почели да преводе црквене књиге са грчког на словенски. На позив кнеза Растислава отишли су у Моравију да шире веру Христову, а умножене црквене књиге поделили су свештеницима да уче омладину. На папин позив стигли су у Рим, где се Ћирило разболео и умро 14. фебруара 869. године.
Методије се потом вратио у Моравију и наставио са ширењем вере међу Словенима све до упокојења 6. априла 885. године.
Његово дело наставили су његови ученици са светим Климентом, као епископом на челу. Прешли су Дунав и стигли на југ, у Македонију (Охрид) и ту продужили започети посао браће Ћирила и Методија. Ширили су веру и писменост међу Словенима.
Празник је у црквеном календару обележен црвеним словом а народна веровања кажу да на данашњи дан не ваља прати веш, усисавати по кући, нити радити било какве тешке послове. Добро је да на данашњи дан деца читају књиге, како би добро учили током целе године.