У пролеће 1902. године након посете Врању, краљ Александар Обреновић са супругом Драгом обишао је и Врањску Бању. Пролазећи авенијом дивљих кестенова од Железничке станице до Врањске Бање, одушевљавали су дрворедом младих садница које су биле засађене по наредби оца краља Александра, Милана Обреновића 1888. године. Краљ Милан је такође наложио и изградњу државног хотела у близини извора тако да се данас ово издање користи за потребе познатог лечилишта реуматских болести Специјалне болнице за рехабилитацију.
Мештани су дуж целог пута поздрављали долазак прве српске краљице Драге и младог краља Александра у Врањску Бању. Краљица је том приликом делила поклоне школској деци док је краљ задовољно махао великом скупу мештана. Док се то дешавало, неко се из краљеве поданичке пратње досетио и рекао:
– Ваша висости, овој бањи треба дати име – Бања краљице Драге! –
То се и догодило. Уредбом број 14556 Влада Краљевине Србије 10. децембра 1902. године променила је назив Врањске Бање у Бања краљице Драге.
Према изјави сведока који ју је лично видео, шесдесетих година прошлог века, краљица Драга се у тајности купала у базену са топлом водом како би остала у другом стању, јер се поуздано знало да топла и лековита Врањске Бање лечи неплодност код жена. Тај догађај се чувао у строгој тајности и како кажу друштвени хроничари баш зато и нема никавих писаних трагова да се то заиста и догодило.
На жалост, није било времена да бањска вода учини чудо као много пута до тада и од тада и да краљица Драга остане у другом стању због догађају који су убрзо уследили.
Нови назив бање – Бања краљице Драге – није дуго потрајао, свега неколико месеци. После мајског преврата и убиства краља Александра и краљице Драге 1903. године, династија Карађорђевић вратила је стари назив бањи – и од тад је ова еколошка оаза надалеко позната као Врањска Бања.
Остало је забележно да су људи који су радили на одржавању пута, након ове одлуке скинули таблу са новим називом бање и бацили је у јарак.
-Доста јој је било – рекли су том приликом.
У Врањској Бањи се од 1914. године лечио и Kраљ Петар Први Kарађорђевић.
Врањска Бања је данас бања са најтоплијом минералном водом у Европи. Вода температуре од 94° до чак 110° С, капацитета 140 литара у секунди, избија на површину земље из десетак извора.
Значај ове воде није само у високој температури, него и у изузетном лековитом својству (минерална, богата сумпором, благо алкална). Успешно помаже у лечењу свих облика реуматизма, неуролошких обољења, посттрауматских стања, болести органа за варење, гинеколошких и кожних обољења.
Врањска Бања представља својеврсну еколошку оазу са великим потенцијалом за балнеолошки туризам и атрактивну дестинацију за лечење посттрауматских стања и низа обољења, за припрему спортиста или једноставно пријатан кутак за одмор и рекреацију.
Извор: Никола Ж. Спасић, Врањска Бања – Бања краљице Драге 21.11.2011. https://www.youtube.com/watch?v=BdmbOgH7mIQ&feature=emb_title
Специјална болница за рехбилитацију Врањска Бања – промо филм ТВ Врањска плус