Поља лаванде у Корбевцу – потенцијал за развој органске производње у Врањској Бањи

У селу Корбевац надомак Врањске Бање, несвакидашњи призор, љубичаста поља органске лавандe. Пољопривредно газдинство Тасић бави се органском производњом десетак година, а осим лаванде на овом газдинству узгајају се и друге културе. Ово газдинство лаванду је засејало 2016. године и према речима Горана Тасића ова биљка уопште није захтевна за узгајање. Недавно је обављена берба лаванде а ево зашто је овај пољопривредник почео да гаји баш лаванду.

Горан Тасић

-У органској производњи имамо више култура. Сада је берба лаванде, испод нас је берба ароније, ускоро почиње и органска купина а потом следе: јабука, дуња, паприка, парадајз и још 2-3 ситније културе. За лаванду сам се одлучио из разлога што је лепа биљка и користи се у разне сврхе. Ето, одлучио сам се да пробам прво да ли ће да успе и видео сам да је успела па сам онда то проширио. Ето, лепо је то, неки лек за душу једноставно. Лаванда није уопште захтевна што се тиче одржавања. У 2020. години на овој парцели радили смо само једно фризирање и два пута пролазак са тримером. Нема ни система кап по кап, нити ништа. Успева већ пету годину без капи воде преко система- рекао је Горан Тасић.

Узгајање лаванде ради се у сарадњи са Пољопривредном, саветодавном и стручном службом у Врању, те је ово једно од огледних поља ове службе.

Нада Лазовић Ђоковић ПССС Врањe

-Ово огледно поље радимо у сарадњи са Гораном да покажемо нашим пољопривредним произвођачима да се у органској производњи не гаје само паприка, парадајз, ратарске културе, већ да могу да се гаје неке друге културе као што је лаванда, сорта веро. Надамо се да ће ова лаванда давати овакве приносе и у наредним годинама. Ово је једно од огледних поља које ми радимо у сарадњи и желимо да нашим пољопривредним произвођачима покажемо која је сорта, какви су услови, какве су агротехничке мере и да их упутимо да могу гајити лаванду. Ево овде је надморска висина 400 метара. Претходне године смо радили овде хељду исто на овој надморској висини у суседној парцели, исто је дала одличне приносе. Тако да сваке године уводимо неку нову културу и показујемо нашим пољопривредним произвођачима принос, квалитет и могућност продаје на нашим теренима- рекла је саветодавац за ратарство и повртарство ПССС у Врању Нада Лазовић Ђоковић.

Она је истакла да 2013. и 2014. године није било на располагању ништа од органских препарата. Многи конвенционални препарати сада су повучени са тржишта.

-Велики број пестицида, хербицида и фунгицида се повукао са тржишта. Преко 20 активних материја се повукло и више се не може користити у производњи и иде се на органске препарате, на употребу инсектицида, значи биолошка мера заштите – истакла је Лазовић Ђоковић.

Лаванда у селу Корбевац засађена је на 400 метара надморске висине и по ономе што је аутор овог текста забележио, поља ове биљке годе чулима и пружају пријатан осећај, па га не би изненадило да постану и туристичка атракција.

Фото: Врањска плус

Пројекат „Врањска Bања – бисер југа Србије“ подржан је од стране града Врања на Конкурсу за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања на територији Града Врања у 2020. години

Подели: