У селу Првонек поред реке Бањштице налази се једна од најуређенијих образовних установа у Пчињском округу која ради под окриљем Основне школе „Предраг Девеџић“ из Врањске Бање.
Ова образовна установа има пет издвојених одељења, и то у Изумну, Бујковцу, Првонеку, Кумареву и Топлацу. Школе у Кумареву, Изумну, Топлацу и Бујковцу припојене су 1957. године основној школи у Врањској Бањи. Школа у Првонеку се раније звала „Радисав Јовић“, са својим издвојеним одељењима у Старом Глогу, Бабиној Пољани и Сливници, док је касније припојена школи у Врањској Бањи 1991.године. Школа у Првонеку била је осморазредна док се настава одвијала у два мала школска објекта.
Током изградње бране Првонек, школа „се сели“ у подбранско подручје, у нову зграду окружену природним лепотама овог краја. Ова лепа зграда која је дата школи на коришћење, пружа све могућности за остварење успешне наставе.
-Оно што овде недостаје, баш као у већини наших сеоских школа, јесу ученици. Нема више ученика у сваком разреду. Деца одлазе у средње школе, а новодошлих ученика нема – рекла је директорка Основне школе „Предраг Девеџић“ у Врањској Бањи и издвојеног одељења у Првонеку, Весна Анђелковић.
Образовно-васпитни процес се одвија као у централној школи, али се специфичност огледа у томе што у једном разреду наставу похађа један ученик. Мали број ученика, или један ученик у одељењу, с једне стране је добро, јер се настава усмерава на једног или на неколико ученика, и могуће је остварити изузетне резултате, с друге стране, ту нема могућности за развијање такмичарског духа и тимског рада. На часовима физичког васпитања тимски спортови су немогући.
-Ипак, наставници и ученици су мотивисани за рад и дружење. Ученици учествују на такмичењима свих нивоа и из различитих области, на литерарним и ликовним конкурсима, из техничког образовања стигли су до републичког такмичења, а на такмичењима у стоном тенису постизали су завидне резултате – истакла је Анђелковићева и похвалила организацију и креативност између наставног кадра и ђака.
– Како за ученике свих издвојених одељења наше школе, тако и за ученике у Првонеку, ужина се обезбеђује из централне школе. Ученици, наставници и помоћни радник, можда баш због тога што их је мало, сви заједно чине складан тим. Они брину једни о другима и чине све да да школски живот буде весео, шаролик, да ученицима буде лепи део одрастања. Учитељица, наставници и ученици припремају приредбе, украшавају зидове и прозоре школе оригиналним радовима. Управо ово издвојено одељење наше школе је, поред централне школе, истакнуто у Извештају комисије за спољашње вредновање из 2017. године за успешно и оригинално уређење ентеријера школе – рекла је директорка.
У периоду наставе на даљину, ученици у Првонеку су добили мобилне телефоне како би лакше пратили наставу и успешније се припремили за завршни испит. Сви осмаци су успешно уписали средње школе.
Изазов је радити у школама сеоских средина.
-Упркос многим отежавајућим околностима, баш у овим оваквим школама развију се најснажнија другарства међу децом и изузетна солидарност међу наставницима. Нико са тако снажним заносом не обухвати маштом цели свет као ученик сеоске школе. Наставници су ученицима мост до знања које им отвара врата света и живота. А деца уче, како је говорио Сенека „за живот, не за школу“. Када закораче у живот одраслих људи, наше ученике ће, верујем у то, пратити сећање на школу у Првонеку која је била лепи део њиховог детињства, посебног и незаборавног одрастања и образовања – рекла је Анђелковићева.
Фото: ОШ „Предраг Девеџић“ Врањска Бања
Пројекат „Врањска Бања – бисер југа Србије“ подржан је од стране града Врања на Конкурсу за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања на територији Града Врања у 2020. години.