У Врањској Бањи обележен 6. септембар – Дан ослобођења у Другом светском рату

Градска општина Врањска Бања данас обележава 6. септембар – 76. годишњицу од ослобођења у Другом светском рату. Овај значајан датум из историје пригодно је обележен у складу са епидемиолошком ситуацијом, полагањем венаца крај Споменика палих бораца на видиковцу у Врањској Бањи.

Венце су положили народни посланик Славиша Булатовић, градоначелник Врања др Слободан Миленковић, председник Градске општине Врањска Бања са сарадницима, делегација Министарства одбране и 4. бригаде Копнене војске Србије и представници СУБНОР-а.

Обраћајући се присутнима председник ГО Врањска Бања Драган Сентић честитао је грађанима Врањске Бање и околине Дан ослобођења у Другом светском рату истакавши да се данас сећамо свих оних који су животом платили за слободу.

Фото: Врањска плус

-Србија је била земља страдања и велике патње. Југ Србије није био изузетак. Одмах по слому југословенскох армија Бугари су окупирали и анкетирали југоисточне делове Краљевине Југославије. Неки од њих су припали покрајини „Софија“, док је Врањска Бања ушла у састав бугарске окупаторске покрајине „Скопље“. Многа села на југу Србије била су спаљена, а цивили стрељани као одмазда бугарских окупационих сила због отпора који су Срби пружали. Жесток отпор бугарском окупатору на просторима врањског краја од 1943. године пружале су војне формације Народноослободилачке војске Југославије. Оне су активно радиле на пресецању непријатељских комункационих линија и уништавању железничке инфраструктуре. Бугарска војска је под притиском Совјета који су у септембру 1944. године запосели читаву североисточну Бугарску и услед преврата у Софији, била приморана да напусти области јужне и југоситочне Србије. Јединице Народноослободилачке војске Југославије 6. септембра 1944. године ушле су у Врањску Бању а само један дан касније и у Врање, чиме је после четворогодишњег ропства југ Србије дочекао слободу – истакао је предсеник Градске општине Врањска Бања Драган Сентић.

У име руководства града Врања, обратио се градоначелник др Слободан Миленковић, истакавши да је 6. септембар један од најважних датума у историји Врањске Бање.

Фото: Врањска плус

-Иако на крајњем југу Србије, Врањска Бања је, уз Врање, увек била на ватрометини, на судару цивилизација, народа, менталитета и обичаја. Богата природним ресурсима, пре свега најтоплијом минералном водом у Европи, а потом и рудама, Врањска Бања је кроз своју историју привлачила освајаче. Тако је било и у Другом светском рату. Али храбри и слободољубиви народ Врањске Бање и околине није поклекнуо пред суровошћу окупатора и 6. септембра 1944. Врањска Бања је ослобођена – рекао је градоначелник др Слободан Миленковић нагласивши да држава може да сачува свој национални идентитет само у слободи. – У том духу и ми, њихови потомци, трасирамо пут којим ће у будућности ићи наша деца и будуће генерације. То је слободарски дух који се темељи на правим вредностима за које се залажемо сви ми као и модерна Европа којој тежимо. Због тога ћемо и у годинама које долазе наставити политику јачања Врањске Бање, туристичког бисера југа Србије. Инфраструктурним и комуналним уређењем, довођењем нових инвеститора, стварањем услова за останак младих и развој потенцијала које бања има. Будите сигурни да ће руководство града Врања пружити пуну подршку градској општини, како би заједно унапредили стандард и услове за живот становника – рекао је Миленковић.

Фото: Врањска плус

Пројекат „Врањска Bања – бисер југа Србије“ подржан је од стране града Врања на Конкурсу за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања на територији Града Врања у 2020. години

Подели: