Споменици и спомен обележја у Врањској Бањи

Спомен обележје палим борцима за отаџбину у ратовима од 1912-1918 постављен је 26. јануара 2016. године с поштовањем за незаборав ГО Врањска Бања.

Иначе, сваког 26. јануара обележава се Дан ослобођења Врањске Бање 1878. године када се додељују „Специјално јавно признање 26. јануар“ и „Јавно признање 26. јануар“.

,,Специјално јавно признање 26. јануар“ додељује се физичком лицу за изузетне дугогодишње резултате и допринос у развоју и унапређењу Врањске Бање, одбране и заштите, безбедности грађана, као и другим областима од значаја за афирмацију Градске општине Врањска Бања.

,,Јавно признање 26. јануар“ додељује се физичком и правном лицу за изузетне дугогодишње или једногодишње резултате и допринос у развоју и унапређењу привреде, приватног предузетништва, друштвених делатности, одбране и заштите, безбедности грађана, као и другим областима од значаја за општину Врањска Бања. 

У знак сећања на велике жртве које је Врањска Бања дала у НОР-у подигнут је споменик палим борцима на брду изнад бање, односно на Видиоковцу. Према подацима СУНОР-а у Народноослободилачком рату учествовало је укупно 373 борца међу њима 96 Рома. Животе за отаџбину дало је 35 бораца. Ова општина ослобођена је 6. септембра 1944. године и тај дан се обележава као Дан ГО Врањска Бања сада већ пуних 76 година.

На споменику је записано:

„Борцима овог краја палим у Народноослободилачком рату 1941-1945 године за слободу и бољи живот свога народа захвални народ Бање и околине 29- XI-1951“

У селу Корбевац које се налази на територији Врањске Бање налази се споменик погинулим Козацима који су градили пут од Врањске Бање преко Корбевца, Криве Феје и планине Бесне Кобиле до Босилеграда у дужини до 70 км. Пут који је градило око пет хиљада Козака назван је „Руски пут“

На овом споменику пише.

„Кубанска козачка дивизија, браћи Козацима страдалима у туђини 1921-1925. године.“

Фото Градски сајт: Александар Чепурин руски амбасадор у Русији и др Слободан Миленковић градначелник Врања полажу свеће на споменик Козацима у селу Корбевац 2. септембра 2016. године

Други споменик Козацима налази се на планини Бесној Кобили на самом превоју према Босилеграду.

Споменици и спомен-обележја посвећени палим борцима за отаџбину су велико историјско благо сваког места и зато је од великог значаја њихово очување.

Коришћена литература: „Бања Краљице Драге (Врањска Бања)“ Велимир Р. Булатовић, Врањска Бања 2019. год у издању Народног музеја Врање

Пројекат „Врањска Bања – бисер југа Србије“ подржан је од стране града Врања на Конкурсу за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања на територији Града Врања у 2020. години

Подели: