Др Ђорђевић: Надам се да ће се позитиван тренд пада новооболелих наставити

После више од годину и по дана живота у пандемијским околностима, многи су се навикли на ситуацију, па је дошло до неке врсте опуштања, рекао је за наш портал др Саша Ђорђевић директор Здравственог центра Врање. Подаци говоре да се пандемија променила, али да није завршена и да нове варијанте корона вируса изазивају блаже симптоме.

Каква је епидемиолошка ситуација у Пчињском округу?

Фото: Врањска плус

-За разлику од предходних недеља имамо благи пад позитивних на ковид 19. Кренула је школска година и крај је одмора, тако да се надам да ће се позитиван тренд пада новооболелих наставити. То је веома битно за здравствени систем. Треба да будемо одговорни, да смо опрезни и да се придржавамо свих мера, за остало ће се побринути здравствени систем – рекао је др Ђорђевић.

Каква је организација у Здравственом центру Врање по питању ковид пацијената?

-Добили смо јасне инструкције из Министарства здравља по питању организације ковид пацијента. И даље функционишу Дечја ковид амбуланта и АТД ковид амбуланта. Са лакшим клиничким сликама пацијенти се упућују на стару Психијатрију, док теже клиничке слике шаљу у Клинички центар  у  Крушевцу. Изолација траје седам дана код благе клиничке слике и након тога није неопходно радити нови антигенски тест.

 

Како функционишу остале службе ЗЦ Врање?

-Нисмо се враћали у период ванредног стања када смо обустављали хладне програме. Сада функционишемо нормално са капацитетима које имамо.

Како теку радови на реконструкцији болнице?

Фото: Врањска плус

-Редовна динамика је до краја октобра ове године, за неколико дана отварамо инфективно одељење, а кренули су радови на Ц блоку односно интерном одељењу. Одговорно тврдим да су у блоковима А и Б радови преко 90 посто завршени.

 

Здравствени центар је богатији за три нова апарата.

-Добили смо нове скенере, ренген апарат, мобилни ренген, ултразвучни апарат и очекујемо још нове опреме. Наша тежња је да у наредном периоду обновимо кадровску службу и добијемо нову опрему. Када кажем опрема, ми смо много тога већ и урадили од централизације гасова, кисеоника, вакума, монитора за праћење виталних функција и нећемо више имати боце са кисеоником које су нам сад током пандемије биле јако потребне, него ће пацијенти имати директан прикључак за кисеоник тако да је кисеонична потпора присутна. Наш Здравствени центар је на располагању пацијентима из Пчињског округа и Косовског поморавља.

 -Уручили сте решења младим лекарима, да ли ћете наставити са том праксом?

Фото: Врањска плус

-На иницијативу председника Србије Александра Вучића, Владе Републике Србије и одлуком Министарства здравља најбољи дипломци су добили решења на неодређено време. Деветоро младих лекара је било ангажовано већ у ковид систему и у нон ковид систему. Овом центру дефинитивно требају кадрови.

 

 

На крају разговора др Ђорђевић је апеловао  на грађане да буду одговорни и да поштују основне мере заштите.

Пројекат „Живот у доба вируса“ подржан је средствима града Врања на конкурсу за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања у 2022. години. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства. 

 

 

Подели: