Марково кале је тврђава, средњовековни историјски споменик и културно добро од великог значаја. Налази се 4,5 километара северно од Врања, на старом путу Врање – Лесковац , у клисури градске реке, између две планине, на надморској висини од око 750 метара. О освајањима османлија и њиховом боравку на овим просторима, постоје различити подаци. Следи прича о томе како је настала Тврђава Марково кале и легенда о боравку Марка Краљевића на овим просторима.
Врање је град на крајњем југу Србије и било је раскрсница историје, граница светова, свратиште војника и путника намерника, путописаца и колевка многих легенди. Тврђава Марково кале, која се налази изнад Врања, изграђена је у 13. веку, а данас је у рушевинама, али споменик културе из најстаријих времена и од непроцењиве важности за историју и настанак града испод Пљачковице.
Према првом предању, Марко Краљевић је некада господарио северним просторима изнад Врања, а самим тим и овом тврђавом, па је тако и добила име Марково кале.
На турском језику кале значи „тврђава, град, утврђење или утврда“. Поред војног утврђења, Марково кале је било и људско станиште. Био је то утврђени град са подграђем на северној периферији данашњег Врања, око цркве Светог Николе и Белог моста, где се формирало првобитно насеље будућег града.
Марково кале је средњовековни историјски споменик и културно добро од великог значаја. Археолози, историчари и становници Врања се надају да ће ускоро бити средстава за реконструкцију овог утврђења које већ вековима стражари изнад града подно Пржара.