„Златна лула“ бренд Врања – капацитет производње 20.000 литара годишње

Дестилерија „Митић“ у којој се производе воћне ракије, сада је већ постала један од брендова Врања. Породична традиција производње ракије прерасла је у породични бизнис којим се Митићи успешно баве дуги низ година. Како нам је објаснио власник Дестилерије „Митић“ Слободан Митић дестилерија је формирана пре 15 година као прва у овом крају.

-Кренули смо 2008. године са производњом воћних ракија. Били смо први на југу Србије, односно јужно од Ниша, који су кренули са производњом ракија. Ево већ 15 година бавимо се тиме релативно успешно – истиче власник Слободан Митић.

Ракија коју производе, препознатљива је и носи назива „Златна лула“. Занимљива је и прича како је дошло до тог назива.

Фото: Врањска плус

-Лула је део казана где се пара од воћа претвара у алкохол. Мој прадеда Мита по коме носимо презиме је једини имао бакарну лулу на зиданом казану и пекао је ракију целом селу, за време Другог светског рата. Након сезоне печења, склањао је лулу у кућу и говорио „Децо, златна је ово лула, чувала нас је у тешким врменима, чувајте и ви њу када дођу бољи дани“ – поделио је са нама ову породичну причу Митић.

Капацитет производње ракије у Дестилерији је око 20.000 литара.

Дестилерија „Митић“ учествовала је и у манифестацији „Дани Врања 2023. године“, где су привукли пажњу посетилаца и изложили четири врсте ракија. Шљиву, крушку, траварицу и јабуку.

-Производња воћних ракија је посао који варира сваке године. Неке године воће роди у великим количинама, цена откупа воћа је доста ниска и то нама одговара. Ова година сада је веома лоша. Пролеће је било кишовито, било је и пролећног мраза. Воћа има 10 – 15 процената укупно на територији целе Србије. Док је прошла година била максимална. Сваке године је различито – истакао је Митић.

Занимљиво је да је ракија „Златна лула“ стигла у многе крајеве света, о чему сведоче фотографије на инстаграм профилу ове дестилерије, а на шта су посебно поносни Митићи.

У понуди ове Дестилерије четири врсте ракије: шљива, јабука, крушка и траварица. За израду се користе 3 сорте шљива, 5 сорти јабука и 2 сорте крушака, док се за траварицу користе 23 лековите биљке са Ртња. За ову производњу породица Митић користи 4 бакарна ручно рађена казана од по 350 литара запремине и два од по 120 литара.

Подели: