Вршњачко насиље – негативна друштвена појава

Према речима Зорана Димића, инспектора ПУ Врање за сузбијање малолетничке деликвенције на подручју града Врања у школским установама остварено је стабилно стање безбедности. Он је за портал vranjskaplustv.rs говорио на тему вршњачког насиља.

Шта је вршњачко насиље?

Вршњачко насиље није прописано као посебно кривично дело већ се тумачи као негативна друштвена појава која се јавља међу младима, најчешће у школи и има више појавних облика. Насиље је свака појава која има за циљ стварно или могуће угрожавање здравља, развоја или достојанства детета или ученика. Ако се насиље врши од стране друга, другарице, који су истих или сличних година, онда је то вршњачко насиље. Уколико насиље дуже траје и врши се од стране неког ко је мноно јачи или старији или од стране више лица, онда је то вршњачко злостављање. Облици насиља су: физичко, емоционално или психолошко, електронско, сексуално насиље и експлоатација или искоришћавање.

Који облик вршњачког насиља је најзаступљенији?

С обзиром да сам рекао да вршњачко насиље није прописано као засебно кривично дело, њега једноставно ни статистика не препознаје. Из тог разлога битно је да се каже да према подацима из истраживања у оквиру „Школа без насиља“ најзаступљенији облик насиља је емоционално или психолошко насиље, које се врши ругањем, називањем погрдним именима, добацивањем, омаловажавањем, етикетирањем. Лакши облик физичког насиља је физички контакт и то гурање, повлачење итд. То су подаци са којима ми располажемо.

Како спречити вршњачко насиље?

Први и основни сегмент у спречавању вршњачког насиља је породица где се свако дете васпитава и подучава моралним и животним вредностима. На другом месту су васпитно образовне установе, где се решава највећи број проблема, како са наставницима и школским особљем, тако и у каснијој фази са педагошко-психолошким службама школа и просветним инспекцијама. Ту су и Центри за социјални рад који се укључују у решавање таквих случајева, а полиција реагује према кривично и прекршајно одговорним малолетним лицима од 14. до 18. године, као и према пунолетним лицима у случајевима када постоје елементи кривичног или прекршајног дела.

Ко је одговоран за вршњачко насиље?

Свака наведена институција је друштвено одговорна да превентивно делује и хитно реагује против сваког облика насиља па и вршњачког. Одговорност, поред породице је на школи, Центрима за социјални рад, па и полицији и тужилаштву. Управо због чињенице да се ради о веома младим особама потребно је схватити да је полиција део система у тој борби, али да никако није једина одговорна за вршњачко насиље. не сме се дозволити да проблеме у школама решава само полиција већ је то обавеза свих нас, родитеља, старатеља, пријатеља, наставног особља.

Која је улога полиције када је реч о вршњачком насиљу?

Улога полиције је врло битна у превенцији или борби против било ког насиља па и вршњачког. Полицијска управа у Врању има школске полицајце чија је надлежност и дужност да безбедносно покривају школе на територији града Врања. Осим школских полицајаца и други полицијски службеници, који имају сертификат за рад са малолетницима, поступају по случајевима вршњачког насиља. Ипак, Министарство унутрашњих послова Републике Србије посебну пажњу ставља на превентивни рад. У том смислу, издавајамо пројекат „Безбедно детињство – развој безбедносне културе младих“ који постоји од 2010. и који поред осталих садржи и тему „Спречимо вршњачко насиље“. Овај пројекат од школске 2017/2018. године замењује програм „Основни безбедности деце“ где ће такође посебна тема бити и спречавање вршњачког насиља. Поред ових пројеката, полицијски службеници редовно се одазивају и врше предавање, трибине, едукације и друге активности које се тичу младих. Такође, Полицијска управа у Врању је 2014. осмислила и реализовала свој пројекат „Стоп вршњачком насиљу“ који је настао као одговор на ову негативну појаву са циљем спречавања већих последица. Тим пројектом су обухваћене све релевантне институције попут Центра за социјални рад, Здравственог центра Врање, Градске управе, васпитно образовних установа и неколико невладиних организација.

Да ли је у школама на територији града Врања било насиља заснованог на националној основи?

Када се постави питање да ли постоји вршњачко насиље засновано на националној основи, Полицијска управа у Врању нема пријављених случајева вршњачког насиља заснованог на националној основи. И у будућем периоду, полицијски службеници ПУ у Врању ће предузимати све неопходне мере и радње на спречавању свих облика вршњачког насиља.

Пројекат „За боље сутра“ подржан је од стране града Врања.

Подели: