„Оverload” фестивал – бренд Владичиног Хана

На овогодишњем „Оverload“ фестивалу, који је био организован 27. и 28. јула у Владичином Хану, наступила су нека од најзвучнијих имена домаће сцене рок музике: Генерација 5, Дејан Цукић и Спори ритам бенд, Кербер, ди-џеј Марко Настић, Атомско склониште, као и мање афирмисани бендови: Стерео банана, Horsman Coyote, Saint Electric – Sofia, Cassidys Brewery, Plastic Sunday, Црвени картон, Jolly Jumper, Panican Whyasker, Flying и Košnjak brothers band.

Према речима директорице Центра културе Владичин Хан, Оливере Китановић, „Overload” ове године слави свој пети рођендан.

– Фестивал је настао као плод активизма младих општине Владичин Хан 2008. године под називом „Reload”, а онда је 2014. променио назив. Наш циљ је да на једном месту имамо што већи број различитих дешавања за различите типове људи који воле различиту врсту музике. Мислим да у томе и успевамо. Ангажован је тим људи који максимално улаже себе и своју креативност у организацију манифестација, покровитељ је општина Владичин Хан и имамо несебичну подршку руководства општине – истакла је Китановићева.

На отварању манифестације, разговарали смо са фронтменом хрватског хард рок састава из Пуле Атомско склониште, Бруном Лангером, који је истакао да је ово њихов први наступ јужније од Лесковца.

–  Свако време носи своје. Мени је оно време драго јер је то било златно доба рокенрола, а ја свирам преко 50 година. Драго ми је да и данас постоји публика која воли овај музички правац, а спадам у људе који тврде да свака генерација има право на своју музику. Не кудим оне који не воле или не слушају рокенрол – рекао је Лангер и нагласио да рокенрол има своју мисију и носи поруку, а порука мора увек бити позитивна.

Лангер је мишљења да на младима свет остаје и да је будућност рокенрола светла:

–  Ја сам за то да се да простора и млађим бендовима који свирају рокенрол, јер ће у супротном он нестати. Дати им под заједничким сунцем барем комадић музичке светлости. Они су музички спретни и имају добре идеје. Када су млађи бенови са нама не памтим им сва имена, али знам да има прекрасних момака који одлично свирају рокенрол – истакао је Лангер.

Фронтмен групе Атомско склониште нагласио је да је њихов најпродаванији албум био Ментална хигијена, где је он комплетни аутор  музике и текста, а омиљена песма му је „За љубав треба имат душу“, јер наш народ то разуме.

– Ја сам пробао на енглеском и италијанском језику, та два језика савршено знам превести и нема то ту димензију као кад се каже за љубав треба имат душу. Ми се базирамо на души, она је врло битна на овом нашем Балканском простору, јер ако нам одузму душу онда ће нам одузети све и нестаћемо.

Лангер је рекао и да су путовања за њега највеће богатство, јер тада они упознају дивне људе, стичу нове пријатеље, а да је највећа вредност музике да шири хоризонте.

Велику пажњу публике привукла је и Генерација 5. Да рокенрол у ширем смислу још увек доноси поруку љубави и културе, иако је у свету престао да буде доминантан, рекао је Драган Јовановић Крле.

– Синусоида, растем па опадам. Он никада више неће бити исти. И нормално је што смо ми постали нека врста диносауруса а није нормално то што су се изгубиле неке хумане поуке као што је љубав, данас се пропагирају друге вредности: сучељавање, такмичење, егоизам. Идемо ка нижем стању свести и то је проблем данашњег времена – објаснио је Јовановић.

Крле је додао да иако је био окружен хармоникама и фрулама и наслушао се народњака, рокенрол га је привукао због гитаре.

–  Ја долазим из рокенрол миљеа. Рођен сам половином прошлог века и управо је ово музика моје младости. Рокенрол се повукао из градова у пасиву, односно у мање урбане средине и ту је остао. Ви сте захваћени делом тога, јер да није вас, ми данас не бисмо ни свирали. Ја не кажем да је ова нова музика боља или гора, само је дефинишем као једно глобално испирање мозга. Њима је сада мерило колико ће пара да зараде и лајкови на друштвеним мрежама. Али ово је свет ком ми припадамо – истакао је пред наступ.

Директор УСЦ Куњак, Владица Додић, рекао је да су фестивал посетили гости из региона, Србије али и суседних земаља.

–  Посебно нам је задовољство што су капацитети преноћишта у оквиру базенског комплекса скоро пуни. Гости кажу да су задовољни храном и услугом. Бајкери и кампери имају могућност да током трајања фестивала бесплатно посећују градски базен. Бројни волонтери су се потрудили да им боравак у Владичином Хану олакшају, те могу да им помогну шта год да им затреба – изјавио је Додић.

Фестивал су посетили гости из региона, Србије али и суседних земаља. Разговарали смо за бајкерима који су током два фестивалска дана имали бројне активности, међу којима су дефиле улицама града и бајкерске игре.

-Дошао сам из Немачке пре неки месец, радим у Македонији. Данас смо стигли у Владичин Хан, ту сам са својим мото клубом „Мото Драчево”. Овде смо првенствено због моторијаде, али и да слушамо Кербер – рекао је за портал наше медијске куће Марјан Диманов.

 

 

 

– Све је супер, само би било боље да главни састав наступи раније, то је једина замерка – утисци су Марка из Лесковца.

 

Друге фестивалске вечери, фронтмен нишке групе Кербер Горан Шепа Гале, рекао је да је приметио да је фестивал ове године изузетно посећен.

– Када изађемо на бину ми смо у некој својој еуфорији, публика нас баш носи. Не правимо разлику између публике велеграда, провинције, Босне, Црне Горе, Хрватске, Србије. У Владичин Хан годинама долазе велика имена, ја не знам ко још није био. Ово је за нас драго место, ханска публика је увек активна, расположена за музику, едукована и ништа јој није страно – нагласио је Гале.

Гале је објаснио да је музика васионска ствар.

–  Музика није математика где све може да се израчуна. Медији причају о лаким нотама, о забавама, ту су помешане политика, жабе и бабе, и сарме и паприке, па ко шта узме. Али рокенрол је незаустављива ствар, постоји армија људи која то прати и има своју оазу и свој свет. Нешто што није материјализовано, нешто што је чисто и нешто што је духовније него ово што нам се нуди сваки дан – рекао је Гале.

Разговарали смо и са Дејаном Цукићем, који је са својом групом „Спори ритам бенд” уживао у наступу колико и публика.

– Ту су нам другари, Кербер, Генерација 5, ми смо стасавали у неко време када је рокенрол био за омладину главна ствар. Мени је криво то што млади бендови који имају велики квалитет и добро свирају немају повратну реакцију публике, јер је сада модерна нека друга врста музике. Данас људи немају стрпљења да слушају музику. Рокенрол се у једном тренутку отргао контроли и направио једну дивну ствар у свету па онда и код нас. Сада је поново под контролом и тек када се њој отргнемо, биће шансе и за рокенрол – рекао је Цукић.

Он се присетио својих почетака.

–  Бенд у коме сам био, а звао се Булевар, правио је концерт у Дому омладине у Београду у једној елитној сали, са два сингла. Људи су знали те две песме и напунили салу како би чули шта је то што ми спремамо. Данас људи неће да дођу на концерт ако не знају све песме, немају стрпљења да слушају.

Омиљена песма Дејана Цукића коју изводи његов бенд је Странац у Београду.

–  Али када изађемо да свирамо, пријају ми најпознатије песме као што су „Ја бих да певам“, „Милица“, „Јулија“, јер оне одмах и нас развеселе. Мада је овог лета свима омиљена песма „Летње кише“ – рекао је фротмен групе „Спори ритам бенд“.

Према речима организатора „Overload” фестивала, ове године је било више бајкера и кампера. Због лоших временских услова посећеност публике била слабија у односу на претходну годину. У недељу, 29. јула, у раним јутарњим часовима, „Overload 2018” је завршен.

Пројекат „Пробуди свој град“ реализује се под покровитељством општине Владичин Хан

Подели: