Друштво српских домаћина бави се очувањем историјских, традиционалних и културних вредности српског народа. Њихове бројне активности усмерене су и на неговање породице, породичних односа, развијању патриотизма и љубави према отаџбини и свим другим односима у складу са угледом српског домаћина. У Србији је формирано 33 одбора овог друштва које постоји и у Босни и Херцеговини и Црној Гори.
Друштво српских домаћина основано је у Београду на Видовдан 28. јуна 2002. године са циљем да се очува углед српског домаћина и заштите његове вредности у свим областима живота. Ово друштво у Врањској Бањи почело је са радом 2005. године захваљујући Стојадину Донићу који је био и први председник друштва.
-Постизао је велике успехе у раду и био иницијатор многих хуманитарних акција, посебно акција помоћи онима којима је помоћ била најпотребнија. Успоставио је живу срадњу са многим друштвима и организцијама у Србији али и у иностранству. Посебно треба истаћи да се ово друштво истиче и у обележавању значајних догађаја и датума из српске историје – записао је Велимир Р. Булатовић у књизи „Бања Краљице Драге (Врањска Бања)“ објављеној 2019. године.
Након Донића, председник друштва постао је Предраг Костић који је наставио да ниже успехе и добре резултате као организатор бројних културних и спортских дешавања у Врањској Бањи као што су турнири у малом фудбалу и шаху, изложбе домаће радиности, сајмови храна и пића, сајам меда и пчеларства, маскенбал за најмлађе.
-Ми смо у обавези да на крају године спремимо и предамо извештај о раду нашој централи и такође предајемо план и програм рада за наредну годину. Ове сада нисмо имали много активности због пандемије корона вируса али без обзира на то могу сободно да кажем да смо ми носиоци свих културних дешавања у Врањској Бањи. Имамо и Актив жена који такође активан и учествује на свим манифестацијама и сајмовима који негују традицију не само у бањи већ и у целој Србији. Оне припремају стара јела и лепо је када су сви заједно и оне и деца која су чланови фолклорног ансамбла. Ми смо практично једна породица, нема нас много али за Врањску Бању сасвим нас је довољно. Развој сеоског туризма такође је један од наших програмских циљева- рекао је Предраг Костић председник Општинског одбора Друштва српских домаћина и додао да ово друштво има око 20 чланова.
-Морамо да чувамо нашу традицију и наше историјске вредности. Ми се управо бавимо тиме очувањем културно историјским вредностима. Наше друштво је обновило споменик палим српским војницима на Текеришу, где се одиграла Церска битка – рекао је Костић. (Церска битка позната и као Јадарска битка била је војни сукоб вођен између Аустроугарске и Србије августа 1914. око планине Цер и неколико села у њеној непосредној околини, као и Шапца, током ране фазе Српске кампање у Првом светском рату Википедија).
Сваке године током летњих месеци организују и Дечје културно лето са бројним културно-уметничким, едукативним и забавним активностима. У оквиру ове манифестације обележава се Дан екологије и заштите животне средине, Школа анимираног филма организује радионице за децу, глумци врањског позоришта играју дечје представе на отвореном, а за најмлађе уметнике одржава се и ликовна радионица.
У оквиру друштва формиран је и КУД „Врелац“ који постоји више од 10 година и домаћин је бројних фестивала фоклора међу којима је најзначајнији међународни који сваког лета у Врањској Бањи окупи ансамбле из неколико земаља и представља празник мерака и севдаха за житеље целог Пчињског округа. Ове године због пандемије корона вируса фестивал неће бити одржан.
Фото: архива Врањска плус, Коришћена литература: Друштво српских домаћина Годишњак 2016. година, број 1, „Бања Краљице Драге (Врањска Бања)“ Велимир Р. Булатовић, Врањска Бања 2019. год у издању Народног музеја Врање
Пројекат „Врањска Bања – бисер југа Србије“ подржан је од стране града Врања на Конкурсу за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања на територији Града Врања у 2020. години