Због епидемиолошке ситуације због пандемије корона вируса, Организациони одбор за обележавање јубилеја највеће светиње на југу Србије, манастира Преподобни Прохор Пчињски усвојио је предлог да се централна свечаност обележавања 950 година оснивања и 700 година обнове манастира посвећеног Светом Прохору, одложи за 2021. годину. Иако је централна свечаност одложена, у току су припреме за одржавање научног скупа о Преподобном Прохору.
На четвртој седници Програмског савета Међународног научног скупа „Преподобни Прохор Пчињски – 950 година у српском народу“ договорено је да се скуп одржи у манастиру Преподобног Прохора Пчињског 25. и 26. септембра 2020. године.
Седници која је одржана на дан Светог свештеномученика Тимотеја Бруског 23. јуна у епархијском двору у Врању присуствовали су чланови Програмског савета проф. др Влада Станковић, проф. др Сунчица Денић-Михаиловић, проф. др Ирена Љубомировић, проф. др Драгиша Бојовић, доц. др Дејан Антић, Архимандрит мр Методије, др Драгољуб Марјановић и мас Ненад Радуловић секретар Програмског савета.
Трећа седница Извршног одбора за обележавање 950 година оснивања и 700 година обнове манастира Преподобног Прохора Пчињског одржана је након освећења нове цркве-брвнаре код испоснице Преподобног Прохора Пчињског, у Краљевом конаку манастира Преподобног Прохора Пчињског, на дан Светих Ћирила и Методија, 24. маја 2020. године.
Седницом је председавао председник Извршног одбора епископ врањски господин Пахомије који је обавестио присутне о изменама Програма обележавања 950 година оснивања и 700 година обнове манастира Преподобног Прохора Пчињског које су настале због вируса Ковид-19 и ванредног стања које је било у Републици Србији.
Седници Извршног одбора за обележавањe 950 година манастира Преподобног Прохора Пчињског као и 700 година од његове обнове од стране краља Милутина присуствовали су поред епископа врањског господина Пахомија, представници Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама, Републичког завода за заштиту споменика културе, града Врања, општине Трговиште, Епархије врањске, манастира Преподобног Прохора Пчињског и Народног музеја Врање.
-Манастир је изузетно важан и значајан за службу заштите. Радове на овом комплексу ми пратимо од 1947. године од оснивања Републичког завода за заштиту споменика. И оно што је изузетно важно то је питање санације Краљевог конака изграђеног након Првог светског рата након пожара који се догодио 2014. године. Манастир је у том смислу јако битан, грађевина је изузетно битна, радови се окончавају, завршене су најкрупније грађевинске интервенције а оно што нас чека у будућности, у перспективи јесте завршетак економије и уређење и оснаживање инсталационих капацитета који требају да снадбевају манастирски комплекс – рекао је Алекса Цигановић из Републичког завода за заштиту споменика.
Град Врање и општина Трговиште активно су се укључили у обележавање значајног јубилеја манастира. Планирана је изградња цркве у селу Златокоп за коју је град Врање издвојио средства, док је општина Трговиште издвојила новчана средства за јубилеј а помоћи ће и у решавању водоснабдевања манастира.
-Изградња нове цркве у селу Златокоп надомак Врања је наш приоритет у оквиру обележавања јубилеја манастира. Град Врање издвојио је 700 хиљада динара за изградњу ове црвкве која ће бити посвећеа Светом Прохору Пчињском. Обележавање овако значајног јубилеја мора да буде испраћено како ваља и доликује тако да сви морамо да дамо свој допринос – рекао је градоначлник Врања др Слободан Миленковић.
-За овај велики јубилеј издвојили смо 700 хиљада динара. Уз ову донацију, омогућићемо и снадбевање водом из општине Трговиште с обзиром да цео комплекс нема извор који би могао да адекватно да врши снадбевање пијаћом водом тако да заједно са Водоводом града Београда радимо пројектну документацију и тренутну санацију постојећег. Коначно снадбевањем водом дакле ићи ће из Трговишта – истакао је председник ове општине Ненад Крстић.
Епископ врањски господин Пахомије истакао је да ће се покушати да се уради све оно што је планирано за прославу јубилеја.
Захваљујемо се на сарадњи Епархији врањској.
Пројекат „Врањска Света Гора“ подржан је од стране Министарства културе и информисања Републике Србије на Конкурсу за суфинансирање проjеката производње медијских садржаја за радио и интернет медије у 2020. години.