Врањскa Бањa има све услове да постане модеран туристички центар

За потребе пројекта „Врањска Bања – бисер југа Србије“ о конкретним активностима, пројектима чија је реалазација у току као и о плановима за даљи развој Врањске Бање, разговарали смо са председником ове једине општине на територији града Драганом Сентићем.

Драган Сентић председник ГО Врањска Бања

Како оцењујете период иза вас и шта сматрате вашим највећим успехом?

Имам част да у још једном мандату будем председник ГО Врањска Бања. То што сам поново изабран за председника наше ГО за мене представља велику мотивацију да наставим да радим и уложим максимум напора за даљи развој нашег места.

Када говоримо о претходном периоду, могу да кажем да сам задовољан резултатима које смо постигли. Реализовано је или је у завршној фази реализације све што сам на почетку предходног мандата обећао. Није било лако на самом почетку. Требало је од некуд да се крене. Више од 40 година ништа није урађено у Бањи. Добром организацијом и систематским радом успели смо да покренемо Бању на свим пољима. Када говоримо о томе шта сматрам највећим успехом, све је успех. Све што смо урадили. Поносан сам на сваки километар асфалтираног пута a највећи успех је свакако када видите да су грађани задовољни оним што сте урадили, када вам се обрати човек лично и каже вам да није веровао да ће да доживи да испред његове куће буде асфалтирана улица, јер од кад зна за себе гази по блату. Aсфалтирали смо све главне саобраћајнице и то се види.

Када се укључите од Бреснице и кренете ка Врањској Бањи асфалтиран је пут до Железничке станице, потом и обе дупле траке у оба смера у дужини од 3 километра, централни део, кружни ток, потом улица Партизанска од моста до дуплих трака. Поред тога,  урадили смо доста споредних улица, преко 40 што значи то је око 51 км асфалтираних улица. Поједине улице ни махале нису имале асфалт и добром организацијом и системским радом смо успели све ово да урадимо. Буквално је цела инфраструктура била запуштена и решавали смо вишедеценијске проблеме – кренули смо са изградњом канализације у великим насељима Гуштери и Штипљани, изградњом и заменом старих азбесних цеви од железничке пруге до села Корбевац  у дужини од 4 километра, затим смо радили реконструкцију водоводне мреже у насељу Штипљани од војног магацина у дужини од километар и 600 метара. Решили смо проблем са атмосферском водом која се задржавала код Железничке станице. На том потезу су урађени и тротоари са обе стране. Такође урађена је и реконструкција једне од најлепших зграда – зграда Железничке станице.

Први смо урадили и затворени базен у Пчињском округу – вишенaмeнску Балон салу која има и кафић и башту поред базена. Интезивно се радило и на уређењу сеоских путева – у сваком бањском селу је уређена и асфалтирана по једна улица тако да се не води рачуна само о централном делу Врањске Бање већ се води рачуна и о селима које ћемо да покушамо развијемо како би вратили људе који су отишли. То је успех.

Актуелна тема већ месецима је пандимија корона вируса – каква је епидемиолошка ситуација у општини на чијем сте челу?

Епидемиолошка ситуација је тренутно стабилна али и даље постоји опрез.

Које превентивне мере су на снази и да ли се поштују?

Поштују се наравно све превентивне мере. Редовно се дезинфикује простор и све површине. Ношење заштитних маски и рукавица је обавезно.

Фудбалски стадион Минералац

У Врањској Бањи је почео са радом Фудбалски стадион Минералац?

Ако не уредите путну инфраструктуру у свом месту не можете привући ниједног инвеститора и зато је то наша обавеза. То место на коме је сада фубалски терен, било је запуштено и служило је за одлагање отпада и постало је право сметлиште а то је централни део бање који се налази између школе и вртића. Ми смо најпре кренули у решавање имовинског спора а онда смо кренули са уређивањем да опет вратимо овом простору стари сјај. Било је потребно многа рада и енергије како би терен био уз складу са европским стандардима који су испоштовани. То је једини терен у Пчињском округу који има подземне аутоматске прскалице. И сада је то главно место окупљања младих људи.

Пројекат који је у току је изградња шеталишта у самом центру Врањске Бање. Шта је све урађено до сад и који радови предстоје?

Што се шеталишта тиче, извршена је замена комплетних инсталација на водоводној и канализационој мрежи, измештени су електрични и телефонски стубови, постављени су канделабери и инсталације за фонтане. Постављене су плоче од природног камена јер смо ми на самом почетку инсистирали да материјали који буду уграђени у шеталиште буду искључиво од природног материјала како би то шеталиште добије праву бањску душу. Предстоји постављање мобилијара, облагање колонада, постављање мобилијара и садња дрвећа и уређење зеленила. Када сви радови буду завршени, то ће бити једно од најлепших шеталишта у Србији.

Игралиште за децу

Поред шеталишта је уређено и безбедно игралиште за децу на основу конкурса Министарства омладине и спорта у вези са спровођењем пројекта ИПА – “Обнова и побољшање безбедносних услова дечјих игралишта”. Реч је о савременом игралишту са подлогом од тартана на којој су деца заштићена од било каквих повреда и свакодневно је препуно деце.

Када ће почети реконструкција вртића „Бамби“ као и ОШ „Предраг Девеџић“ у којој је замењен школски намештај и измењивач топлоте?

Објављен је позив за подношење понуда за реконструкцију и енергетску санацију вртића „Бамби“ и након истека законских рокова и избора извођача радова и потписивања уговора крећемо са реализацијом. То ће бити ускоро. У плану је и реконструкција основне школе. Очекујемо одговоре ресорних министарстава ка којим смо аплицирали.

Фото: Врањска плус

Градска општина Врањска Бања је крајем новембра 2019. године конкурисала код Министарства рударства и енергетике за реализацију пројекта „Реконструкција и енергетска санација објекта вртића Бамби у Врањској Бањи“. Од радова који су обухваћени радиће се реконструкција фасаде, замена расвете и неопходне мере на термотехничким системима.

Када говоримо о реконструкцијама важна је и реконструкција корита реке Бањштице.

Битно питање за Бањчане је изградња хотелског комплекса и реконструкција хотела „Желтурист“. Цео потез око реке Бањштице би требало да у будућности добије један нови савремен и модеран изглед и намену. Природни потенцијали Врањске Бање препознати су од стране председника Србије Александра Вучића. Без помоћи државе ми не би смо могли да реализујемо све планиране пројекте. Ми смо имали велику срећу што је Врањска Бања први пут добило посланика Славишу Булатовића који се баш заложио за развој места из кога долази и у коме живи. Када радите нешто за грађане и своје комшије са којима живите то радите из срца. Такође, велику подршку и помоћ смо имали и од државног секретара Министарства привреде Драгана Стевановића.

Оно што нас очекује је изградња хотелског комплекса и реконструкција хотела Железничар, а реконструкцијом корита реке Бањштице, тај део Бање добиће потпуно другачији, нови изглед. Парк ће претрпети велику реконструкцију. Биће то велика промена. Бања ће почети да личи на модеран туристички центар који има шта да понуди.

Према најавама Врањска Бања ће добити петљу за ауто пут Е – 75?

Да. добили смо обећање да ће да се ради пројекат.

Специјална болница за рехабилатицију Врањска Бања

Специјална болница за рехабилатицију је приватизована. Како ће то утицати на развој бањског туризма?

Верујем да ће утицати врло повољно. Инвеститор ће уложити значајна средства у модернизацију самог објекта а наравно и услуга ће бити на значајно већем нивоу. Све то допринеће да корисници буду задовољни. Специјална болница јесте добро пословала, али обезбеђивали су само зараде, а нису имали да из сопствених извора улажу у неопходне реконструкције као што је санација крова на згради која је стара преко сто година.

Успели смо да продамо Специјалну болницу и обезбедимо најбољу судбину за све запослене. Инсистирали смо и обезбедили да поред приватизације у којој им припада социјални програм, у том тренутку када им се прекине радни однос, одмах се сутрадан пријављују без иједног дана паузе, прекида радног односа, у новој фирми на истим радним местима. Уколико дође до реконструкције објекта, а они морају буду кући, примаће плату 65 посто. Такође је договорено, да се не прекида рад у Специјалној болници док траје реконструкција хотела Железничар, јер се ради о истом власнику. Када она буде завршена сво особље ће бити пребачено у тај хотел и тамо наставља са радом. Неће бити никаквих прекида. За то време радиће се реконструкција Специјалне болнице. Биће и много бољи услови за рад а отвориће се и много нових радних места што је од великог значаја за ГО Врањска Бања. То је једна од најбољих приватизација до сада у Србији.

Фото: Врањска плус

На месту порушеног хотела који се простирао на 15.000 квадрата биће изграђен нови хотел који ће имати површну од 33.000 квадрата. Корона вирус је све успорио не само нас већ и целокупну привреду и у нашој земљи и у свету. Очекујемо да ускоро добијемо дозволу од града Врања за измену генералног урабанистичког плана како би кренули са градњом хотела.

Какви су планови што се тиче реализације комуналног програма?

Велики део комуналног програма је реализован. Чак нас ни тренутна ситуација са корона вирусом уз поштовање свих превентивних мера, није спречила да све планиране активности и изведемо. Урадили смо и више од онога што смо планирали.

Да је пандемија корона вируса утицала на туристичку сезону у Врањској Бањи?

Свакако да је утицала. Уосталом као и у свим сферама живота. Лето је поред осталог у Бањи резервисано за бројне манифестацијама које нажалост због опште сигурности нису реализоване. Ове године је по 57. пут за редом требала да се одржи традиционална културно – туристичка манифестација „Дани каранфила“ која је врло посећена. Али на првом месту је наравно безбедност становништва.

Врањска Бања

Како видите Врањску Бању у будућности?

Имамо пуно планова. Верујем у њихову реализацију. Ја сам неко ко не воли да много прича о плановима унапред. Волим да представим реализован пројекат. Свакако да Врањску Бању видим као један модеран туристички центар и пожељну туристичку дестинацију.

Врањска Бања има све услове да то постане и у наредном периоду верујем да ће кренути убрзани развој Бање у свим сферама, ми смо ту да се побринемо да тако буде.

Фото: архива Врањска плус

Пројекат „Врањска Bања – бисер југа Србије“ подржан је од стране града Врања на Конкурсу за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања на територији Града Врања у 2020. години

 

Подели: