Без „Кесар феста“ због корона вируса

Витешка дружина „Жута сова“ организовала је први Међународни фестивал под именом „Кесар фест“ у Врањској Бањи од 13. до 15. јула 2018. године. Овај фестивал је изазвао огромно интересовање посетилаца и свих грађана Врања и Врањске Бање.

Овај занимљив догађај прати историју, средњовековни стил и услове живота у доба Немањића био је организован на велику радост мештана који живе у једној од најлековитијих Бања у Србији. Осим окупљања људи из региона, радило се и на промоцији вештине и заната из доба средњег века да би се очувала традиција и културно – историјско наслеђе.

Фестивал је имао за циљ да представи обичан живот, а посебно свечане догађаје који су се обележавали на дворовима славних Немањића.

-Да се не заборави славна прошлост Немањићке Србије, побринула се Витешка дружина „Жута сова“ из Врањске Бање, на челу са главним организатором, Александром Станојевићем студентом Академије уметности Српске православне цркве.

Дефиле „славних витезова“ започео је у Врању испред Цркве Свете Тројице и кретао се даље главном улицом до зграде Начелства. Учесници су били одевени као прави витезови, у оригиналним одорама, у костимима „наоружани мачевима“. Дефилеом славних витезова најављено је одржавање фестивала у Врањској Бањи. Дефиле је настављен главном улицом у Врањској Бањи до витешког кампа смештеног иза Хотела „Железничар“, на простору некадашњег отвореног базена у коме више нема воде.

Камп је био уређен као прави витешки камп, са шаторима, занатском улицом и имитацијом средњовековне крчме у којој се могло попити вино, пиво, ракија и друга оригинална пића. У кампу се могла видети и пробати витешка опрема и „оружје“. Посетиоци су имали прилику да се окушају у бацању копља, гађању луком и стрелом, рвању, бацању камена с рамена, јахању коња и другим витешким вештинама. Било је занимљиво посматрати турнире у стрељаштву, мачевању, бацању копља и у другим дисциплинама. Витешка група из Мађарске убрала је највише аплауза за изведене бравуре у својим националним играма и у плесу са ватром.

Фото промо плакат

На фесту је представљено средњовековно културно – историјско наслеђе, почев од свакодневног живота и рада људи тога доба, живота српских великана на краљевским и царским дворовима Немањића, до витешке опреме и витешког вишебоја. Учесници „Кесар феста“ биле су витешке дружине из Мађарске, Београда, Краљева, Сталаћа, Јагодине и Грачанице са Косова.

Оно што је најзанимљивије и најважније и што је остало као незаборав, јесте дружење и обећање да овај фестивал прерасте у традицију и да обогати културни живот у Врањској Бањи. У организацији ове манифестације, помагао је Град Врање, Градска општина Врањска Бања и Туристичка организација града Врања.

Председник Витешке дружине „Жута сова“ из Врањске Бање Александар Станојевић објаснио је да је овај фестивал добио назив по титули властелина Угљеше Влатковића који је владао на овим присторима. Занимљив је и турнир за децу до 14 година са гуменим мачевима.

-Ови фестивали јесу реконструкција средњовековних турнира који су негде служили да војска остане у форми кад нема потребе за битком – рекао је Станојевић.

Међународни фестивал средњевековне културе „Кесар фест“ 2019. године је одржан формирањем витешког кампа борилишта у Градском парку у Врању. Тада се окупио велики број посетилаца из целе Србије. Тада нам је главни организатор и представник витешке дружине „Жута сова“ Александар Станојевић, говорио о томе шта се све може видети на фестивалу.

Због епидемиолошке ситуације са вирусом корона ова несвакидашња и узбудљива менифестација неће бити одржана ове године.

Фото: Врањска плус

Пројекат „Врањска Bања – бисер југа Србије“ подржан је од стране града Врања на Конкурсу за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања на територији Града Врања у 2020. години

Подели: