У Републици Србији, упоредо са борбом против пандемије ковида 19 траје непрекидна борба за очување привредно – економског система земље.Због успоравања привредних активности постала су угрожена и радна места, као и приходи које породицама доносе плате запослених. Посебно су погођена сиромашна и рањива домаћинства, они који раде без уговора, са повременим уговорима, са уговорима на одређено време, као и самозапослени. Привреда Републике Србије је захваљујући мерама Владе и Председника Републике Србије успела да се припреми за проблеме у пословању које је изазвала пандемија.
-Привредна комора Србије је у новонасталој ситуацији одмах по проглашењу пандемије била једина установа која је 24 часова пружала и пружа помоћ привредницима у новим условима. Успешно смо мапирали проблеме у привреди и у сарадњи са Владом предлагали смо мере ради помоћи и превенције привреди, посебно делатностима које су биле најугроженије.На овај начин привредна друштва и привредници су могли да опстану и да осигурају брзи повратак на редовно стање.Привредна комора Србије настоји да путем дигитализације својих услуга обезбеди брзину и ефикасност у сервисирању потреба како својих чланова, тако и свих других заинтересованих – рекао је шеф канцеларије Привредне коморе у Врању Бранислав Поповић.
Јасно је да је пандемија ковида 19 направила веома озбиљне проблеме привреди Србије и да је за очување привредног система била неопходна интервенција државе. Може се рећи да постоји сагласност свих привредних, стручних и политичких фактора око те чињенице.
-Сада је већ очигледно да ће криза да траје много дуже од неколико месеци. Иако су мере државе усмерене на очување запослености у условима пандемије дале резултате, постаје јасно да ће држава и даље морати да интервенише на тржишту и да помогне привредним субјектима, као и запосленима, да у наредним продуженим месецима лошијих привредних активности због трајања пандемије очувају своје изворе прихода. Привредна комора Србије ће обезбедити информације преко својих 16 регионалних комора о конкретним пројектима на локалу у које је већ сада могуће инвестирати, од сектора туризма, улагања у бањске центре и отварања етно-села, до пољопривреде и ИТ сектора. Циљ је да се након више деценија покушаја, најзад омогући нашим грађанима из дијаспоре да тачно знају који су пројекти актуелни и где могу да инвестирају свој новац и покрену бизнис у Србији – рекао је Поповић.
Државним мерама се помогло и даље се помаже привреди Србије да се сачува у кризним месецима и да се подстакне опоравак.
-Већина ефеката затварања и смањења највећег броја економских активности због ковида 19, као и економских мера за подршку привреди у Србији, биће јаснији и видљивији најраније крајем године. Промене изазване ковидом 19 највероватније ће касније укључивати измењене моделе пословања. Србија може постати занимљиво тржиште за инвестиције из Кине у производњу, која би тако била ближа тржишту ЕУ.Пандемија ковида 19 не може се изједначити са скорашњим економским кризама – закључио је Поповић.
Компанија Јумко и Симпо су све време пандемије одржали производњу у веома неповољним условима.
Јумко је одмах по избијању пандемије увео редовну дезинфекцију радног простора, постављене су дезо баријере, урађене маске како за запошљене раднике тако и за медицинско, правосудно и особље запошљено у локалним самоуправама. Уведене су ригорозне контроле температура, смањен је број радника по аутобусу, уведено правило да свако друго седиште буде слободно, руководство је поставило информације о пандемији и начину заштите. Уведене су смене како би радници и између себе били у што мањем контакту. Временом су сви схватили потребу и своју личну одговорност за колеге и сви су смањили контакте ван компаније.
Овакав начин рада биће организован и у наредном периоду, како би били корак испред ковида – нагласио је Поповић.
Пројекат „Корак испред Ковида 19“ суфинаниран је из буџета Републике Србије – средствима Министарства културе и информисања. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.