У Антитуберколозном диспанзеру у Врању – АТД, формирана је КОВИД амбуланта за време пандемије вируса корона. Са короном се и даље бори и свет и наша земља, па је ова КОВИД амбуланта и даље активна.
У зависности од интензитета вируса и јачине таласа короне који су погађали нашу земљу и град, варирао је и број прегледа у овој амбуланти. Један од прегледа, важан за дијагностиковање присуства вируса је свакако рендгенски снимак плућа.
Специјалиста радиологије др Јован Китић, лекар са великим искуством, говорио је о овом периоду за нашу медијску кућу. Доктор Китић каже да се радило у току дана и да је смена трајала 12 сати.
-Ми смо били при АТД-у дислоцирани тако да смо имали практично целу седмицу испуњену и у оним да кажемо највећим ударима SARS CoV-a било је и по 200 – 250 рендгенских прегледа код нас. За једног радиoлога и 2 или 4 рендген техничара 250 је био отприлике број прегледа с којом смо се такмичили између себе ко ће више да уради – истакао је др Китић.
Др Китић не искључује могућност неких грешака или одступања у дијагнозама услед великог обима посла, али истиче да су испунили свој задатак и још га испуњавају.
-И овог месеца остајемо на дванаесточасовном раду у АТД-у и већ пада мало тешко. Дође у просеку 10 до 20 пацијената за 12 сати, то је неки европски просек. Читање једног рендгенског снимка је 45 минута – пола сата. На располагању имамо по сат – сат и по да прочитамо једну графију, што је већ мора да се призна нешто што је луксуз – рекао је специјалиста радиологије др Јован Китић.
Последњих двадесетак дана се региструје од 0 до 5 одсто позитивних у односу на број тесираних, кажу из Завода за јавно здравље у Врању и дадају да је обољевање спорадично.
Пројекат „Живот у доба вируса“ подржан је средствима града Врања на конкурсу за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања у 2022. години. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.