Привредна грана која је много претрпела за време епидемије вируса корона свакако јесте туризам. У време када смо избегавали контакте, границе многих земаља биле делимично или потпуно затворене за стране држављане, а брига о здрављу и очувању живота била главна преокупација, тешко да је неко размишљао о туристичким путовањима. У време „lockdown“-а то је свакако било и немогуће. Ситуација се полако мења. Било је периода и када су мере „попуштале“ па се грабио тренутак за по које летовање и одмор. Такође, били су популарни и годишњи одмори у Србији. Када је реч о Врању, које има своју туристичку понуду, али је и место транзитног туризма може се рећи да је и наш град осетио стагнацију у туризму за време епидемије вируса корона. Из Туристичке организације града Врања кажу да су имали велике планове за 2020. годину али је пандемија све то прекинула.
-Туристичка организација града Врања је за 2020. годину имала велике планове и пројекте, део својих планова реализовала је почетком године. Сам почетак 2020. године био је успешан, манифестације које су планиране за јануар и фебруар су биле реализоване. ЈУ Туристичка организација града Врања је у фебруару учествовала на Међународном сајму туризма у Софији, као и на сајму туризма у Београду. Промоција туристичке понуде и историјског наслеђа нашег краја представљена је на најбољи могући начин.
Вирус корона је, као што знамо, у потпуности зауставио туризам. Период првог налета вируса, не знајући са чиме се суочавамо довео је до тога да се 2020. година сматра најгором годином у туризму. Не можемо се похвалити бројем туриста као претходних година – кажу из Туристичке организације у Врању.
У 2021. години кажу да су преузели ни активности са циљем промоције Врања и околине. Туристичка организација била је главни носилац организације традиционалне културно – забавне манифестације „Дани Врања“ уз придржавање свих прописаних мера услед пандемије вируса корона. Окренули су се и дигиталним технологијама па је Министарство трговине, туризма и телекомуникација суфинансирало пројекат „Виртуелни обилазак града Врања“. Током прошле године бележе се и посете организованих група туриста из многих градова Србије као и међународне посете током трајања манифестација „Златни пуж“ и „Сајам пчеларства“.
-Све групе у пратњи запослених радника ТО Врање су организовано посетиле значајне знаменитости града са околином. Такође, планину Бесну Кобилу и Планинарски дом посетили су планинари из Србије и Северне Македоније. У току 2021. године у Врањској Бањи бележи се раст ноћења и већи број туриста, како домаћих тако и иностраних – наглашавају из Туристичке организације.
Екипа ТВ Врањска плус била је присутна управо једној посети туриста док је снимала интервју са градоначелником Врања др Слободаном Миленковићем.
Запослени са којима смо разговарали у ТО Врање кажу да је Врање изузетно богато на све начине и има вишеструке потенцијале за одрживост разних видова туризма, а један од њих је и излетнички односно ђачки туризам јер је присутност школских екскурзија већ забележена. Такође забележена ја посета бројних синдикалних организација, удружења и других организованих посета Врању, чији је број долазака знатно већи у односу на претходне две године, које су обележене короном. Такође, све је више туриста који су заинтересовани за обилазак цркава и манастира којих је доста на територији града и Пчињског округа а припадају Епархији врањској, те се још једна шанса за равој туризма може видети и у томе.
-Туриста који дође у Врање, осети овај град својим чулима, али и душом, јер Врање није само град са преко 9 векова историје, већ и град једног од најзначајнијих српских писаца Боре Станковића, оца Јустина Поповића али и град специфичног сензибилитета, игре, песме гастрономских специјалитета. Врање је град са многобројним старим здањима, богатом архитектуром, музејима, манифестацијама, природним ресурсима попут Врањске Бање, планине Бесне Кобиле. Све ово дефинише наш град као атрактивну туристичку дестинацију – уверени су туристички посленици и истичу Коридор 10 на чијој траси се налази Врање као значајан за транзитни туризам.
-Најбитнију улогу имају смештајни капацитети не само у граду са околином већ и у Врањској Бањи, као и сеоска туристичка домаћинства, који сви заједно бележе већ у прва четири месеца ове године већи број ноћења домаћих и страних туриста, тај број по урађеним резервацијама у смештајним капацитетима забележиће већи долазак туриста за време летње туристичке сезоне. Туризам је један од сектора који се суочава са највећим последицама. Мере које је Влада Републике Србије предузела за умањење последица и начин за опоравак, воде ка томе да је туризам данас грана где локалне туристичке организације заједно са Туристичком организацијом града Врања успешно и организовано улазе у летњу туристичку сезону. Врање је град који чува традиционална обележја и дух старих времена али који уједно развија модерне садржаје у складу са данашњицом – уверени су из Туристичке организације града Врања.
Колико је вирус корона утицао на туризам у Врању може се видети из поређења броја ноћења у Врању. У 2020. години бележе се 15.393 ноћења док је укупан број ноћења за Врање за 2021. годину 24.716. Очекује се да ова година буде још боља а наш град посећенији.
Пројекат „Живот у доба вируса“ подржан је средствима града Врања на конкурсу за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања у 2022. години. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.