Врање је није заборавило – др Изабел Емсли Хатон

Врање и данас спомиње докторку Изабел Емсли Хатон, рођену 1887. године која је управљала организацијом Црвеног крста, помагала је избеглицама и деци широм Европе за време Првог светског рата. У Србији је 1915. године завладала епидемија пегавог тифуса, која је погодила и Врање. Поред постеља својих болесника умрло је и много лекара. Докторке које су биле у Врању, народ је називао „сивим препелицама“, због сиве униформе које су носиле и брзине обављања послова.

Фото: Школски лист „Медицинар Врање“

1918. године је именована за главног болничког официра и прекомандована је у Врање. Дошла је са још 11 лекара и 40 медицинских сестара. По њиховом доласку додељен им је један простор који су брзо дезинфиковале и оформиле за рад. Чак и кад није могла много да помогне умела је да пружи по неку топлу реч и због тога су је звали „слатка мала докторка“. Била је највећи волонтер 19. века јер је помагала без икакве награде и рекламе, награђена искључиво захвалношћу својих болесника и рањеника. За своје заслуге награђена је Орденом белог орла.

Након рата др Хатон и њена јединица „Америка“ одлучиле су да остану и доврше започети посао у Врању, где је ситуација била јако лоша. Здравствена служба била је разорена, а већина лекара је умрла у Великом рату. Због тога ове добре жене нису желеле да напусте Врање док нису реорганизовале врањску болницу. У Врању је остала до октобра 1919. године и помогла је у оснивању локалне цивилне болнице за коју је оставила опрему и хируршке инструменте.

Свој ратни ангажман је завршила на командној позицији у јединици стационираној у Београду. Након рата, Изабел је кратко време радила на неговању деце на Криму. Одатле је преузела управу над болницом у Севастпољу, али је ту активност прекинуо Руски грађански рат. Повукла се у Константипољ одакле је водила кампању помоћи руским избеглицама. Ту је и упознала свог будућег супруга Томаса Хатона .

Током Другог светског рата, заједно са својим супругом лордом Хатоном, била је стационирана у Индији. Докторка Хатон никад није заборавила Врање. Говорила са поносом за себе да је Врањанка, волела је врањске обичаје и обожавала врањску песму и игру. Иако је прошло много година и можда свест о њеном значају бледи, али становништво Врања и даље чува успомену на ову племениту докторку.

Да је памтимо, довољно говори и чињеница да Медицинска школа у Врању од 2011. године са поносом носи њено име. Неговање пријатељских односа са савезничким народима и војскама једна је од традиционалних вредности нашег народа. Тако је у славу енглеско – српског пријатељства 2001. године на простору испред Дома здравља у Врању откривен модеран, леп споменик. Аутор споменика је Станимир Павловић, академски вајар, који се потрудио да се на овом обележју нађу симболи државности две земље и лик жене лекара, искреног српског пријатеља из Шкотске.

На бакарној плочи у средини споменика, гледано из правца улице Боре Станковића, на левој половини плоче је лик жене лекара, Изабел Емсли Хатон, као и текст на енглеском. На десној половини плоче исписан је исти текст, али на српском: „У спомен Изабел Емсли Хатон, искреног пријатеља Срба лекара и сестара болнице жена Шкотске, које су лечиле српске војнике, рањенике и грађане Врања, 1918.-1919. године. Грађани Врања, 21.12. 2001.“

У постаменту споменика на српском језику стоји “Србија не заборавља“. На страни споменика која је окренута према згради Дома здравља стоји:

„У спомен британских лекара, жена и сестара које су лечиле и неговале српске рањене и болесне војнике за време Првог светског рата у Србији, на Солунском фронту, Русији и Врању 1918.-1919. године.

Грађани Врања 21.12. 2001.

На левој половини плоче текст је исписан на енглеском, а на десној половини плоче на српском језику. У постаменту споменика на истој страни на енглеском језику исписано је:

“SERBIA DOES NOT FORGET“ – „СРБИЈА НЕ ЗАБОРАВЉА“

Фото: Википедија

Британкама, које су у Првом светском рату помагале српском народу и војсци 2015. године одата је почаст у виду поштанских маркица. У питању су Шкотланђанке и на једној од поштанских маркица се налази и лик психијатра др Изабел Емсли Галовеј Хатон.

Извор: Школски лист „Медицинар Врање“ Медицинске школе „др Изабел Емсли Хатон“ 2013.; Слободна енциклопедија Википедија, „Марке о британским хероинама у Првом светском рату”, Политика. 15. 12. 2015., Велики рат Народна библиотека Србије

Пројекат „Корачали су врањском калдрмом“ подржан је од стране Министарства културе и информисања Републике Србије на Конкурсу за суфинансирање проjеката производње
медијских садржаја за радио и интернет медије у 2018. години.

 

 

Подели: