Хитна помоћ у служби грађана нон стоп

Служба хитне помоћи функционише 24 сата, седам дана у недељи. Свој рад нису ограничавали ни за време епидемије вируса корона. У намери да сазнамо каква је сада ситуација и са каквим се здравственим тегобама најчешће јављају пацијенти посетили смо Службу хитне помоћи Здравственог центра у Врању и разговарали са др Мајом Арсић.

Како су нам је речено врањска Хитна помоћ у протеклом периоду не бележи велики број пацијената који се жале на изненадне здравствене потешкоће. Најчешће се јављају хронични болесници, пацијенти са повишеним крвним притиском, са срчаним тегобама, хронични опструктивни болесници и астматичари.

С обзиром да се често дешавају колапси у јутарњим часовима због избегавања доручка, препорука је да се не прескаче најбитнији оброк, истакла је између осталог др Маја Арсић.

Фото: Врањска плус

-Најчешће у јутарњим сатима, са овим променама температуре пацијенти се јављају са ниским тензијама. На јавном месту се јављају колапси. То је нешто најчешће што се јавља у току јутарњих сати. Људи обично изађу без доручка. Ја бих нагласила да се из куће не излази по овим варијацијама времена и када су велике врућине у периоду од 11 до 17 сати – истакла је др Маја Арсић.

Сви пацијенти који нису у могућности да стигну до службе Хитне помоћи, могу да позову добро познати број 194 и добију најбрже информације од дежурног лекара. На тај начин помоћи ће себи.

-Хитна помоћ као служба, поред тога што је теренска, служи и томе да евентуално даје и неки савет преко телефона. Пацијенти који су на дуготрајној терапији обично имају своје лекове и често људи не знају шта би требало да пију од лекова. Ми смо дужни да путем телефона добијемо неке информације приближно о притиску, о пулсу, о температури. И увек питамо шта имају од лекова да евентуално ако можемо укажемо прву помоћ код неких пацијената који нису хитни преко телефона, да их посаветујемо – рекла је др Арсић.

Да бисмо се осећали здраво и функционално током топлији дана и када корона није у пуном јеку, доктори у Хитној помоћи саветују да се више пије течности, природних чајева, и узима више воћа и поврћа. А није на одмет и више одмора.

Пројекат „Живот у доба вируса“ подржан је средствима града Врања на конкурсу за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања у 2022. години. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства. 

 

Подели: