Пандемија ковид -19 променила је из корена наше животе. Сада се напокон, захваљући појави вакцине, може у перспективи очекивати крај живота са маскама и социјалном дистанцом. Да би се то остварило неопходно је да се у што краћем року вакцинише што већи број људи.
-Крајње је неповољна епидемиолошка ситуација, чак ако пратимо стање према једној дефиницији заразне болести, дефинисали бисмо је као ванредну. Међутим, карактеришемо је као неповољну. Оно што је негативно је то што и даље расте број првих прегледа, међутим оно што је добро је да број других, контролних прегледа стиже прве прегледе – што подразумева заравњање криве и да нам број новорегистрованих позитивних пацијената осцилира. Са великом будношћу се прати број деце школског узраста који се тестирају и који су позитивни. Ковид 19 је сада са блажом клиничком сликом, али зашто да после две, три године и оволиког искуства, опет имамо спорадичне случајеве умирања и да имамо лечење у хоспитализованим условима? Одговор је јасан – треба да поштујемо превентивне мере поготово када се крећемо ван сталног места боравка. Остају последице. Вирус опстаје код новог домаћина и не дозволимо му да се даље шири – нагласила је др Биљана Поповић епидемиолог ЗЗЈЗ Врање.
Извесно је да је ковид 19 многим нон-ковид пацијентима, међу којима су и они са ХИВ-ом, онемогућио одлазак лекару, јер је већи део медицинских установа био у ковид – режиму . Медицински радници дали су велики допринос у збрињавању и лечењу оболелих са тешком и средње тешком клиничком сликом. Ипак, сада смо научили да живимо са тим.
-Током предходне две године веома мали број људи је долазило на добровољно и поверљиво саветовања и тестирања на ХИВ. Долазе људи различитих животних доби, али за време пандемије та бројка се знатно смањила. Научили смо да живимо са ковидом 19, па ћемо се ускоро вратити старим навикама и превентивним активностима, поготово са децом школског узраста. Циљна популација нам је од 12 до 18 година и са њима треба непрекидно радити да би нам остали здрави и научили да поштују све превентивне мере. Са ставом сам да се у школама уведе предмет сексуано образовање – нагласила је др Поповић.
Са вирусима хепатитиса се веома често срећемо у свакодневном животу. Ипак постоји много тога што можемо да урадимо да смањимо шансу да се заразимо.
-Хепатитис А је сезонског карактера . Тренутно су у ЗЗЈЗ Врање изолована два случаја хепатитиса А из Врања и Бујановца. Код нас је сада комплетна популација изложена овом вирусу за разлику од ранијих година када је било да су увек обољевали млађи, а да је старија популација у потпуности прокужена. Хигијенске мере које се спроводе на територији свих општина допринели су да се тај хигијенски ниво подигне, тако да се последњих година хепатитис јавља спорадично. Оно што је карактеристично да треба да размишљамо о путу преноса инфекције а то је путем сексуалног односа. Превентивне мере подразумевају подизање свести о личној и општој хигијени, истакла је епидемиолог.
Оно што повезује Ковид 19 и ХИВ А је то да су вакцине значајно унапредиле превенцију ових болести.
Пројекат „Живот у доба вируса“ подржан је средствима града Врања на конкурсу за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања у 2022. години. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.