Фудбал је у Владичином Хану почео да се игра 1929. године у оквиру гимнастичке секције Соколског друштва. Кроз године, Фудбалски клуб „Морава“ је више пута мењао име, звао се и „Звезда петокрака“, „Пролетер“, „Алмин Морава“. Први пут упада у Нишку зону 1971. године, проласком кроз квалификације и победом Бореча из Доњег Милановца на две квалификационе утакмице у Мајданпеку. Нишка зона је била озбиљан ранг такмичења у старој Југославији, ту су играле цела источна и јужна Србија. Поделом земље, другачије су организоване лиге и зоне су биле подељене.
- Фото: Слађан Миљковић
- Фото: Слађан Миљковић
- Фото: Слађан Миљковић
Први озбиљан тренер, Вештаревић из Врања, који је био проглашен за најбољег играча 20. века, долази у клуб 1974/75. године. Тада у овом месту креће експанзија фудбала и све селекције почеле су да функционишу. На ивици уласка у Српску лигу, остварени су изузетни успеси на низ утакмица, наишле су одличне генерације. Међутим, Лештаревић је после три године напустио клуб и десила се стагнација. Године 1982. испао је из Јужноморавске лиге која је играна са Лесковцем, а 1988/89. поново упао у Другу српску лигу. Тада се, са повратком тренера Алексића, окупљају млади спортисти који су били ван Хана и доводе нови из околине, оформљена је екипа која је остварила запажен успех.
- Фото: Слађан Миљковић
- Фото: Слађан Миљковић
- Фото: Слађан Миљковић
У наредном периоду, са доласком новог руководства, наступиле су бројне промене. „Морава“ је изгубила задњу одлучујућу утакмицу против „Челика“ из Белог Поља на домаћем терену. Године 1995/96., када је дошао Крецоја, клуб се поново организовао и опет постао озбиљан тим у рангу у коме се такмичи. Комплетно је реновиран, дошли су играчи Антић, Пешић Џоба, Мувало, Штрумпф, Милутиновић, Аритоновић, Ристић. Генерација годишта 1979/80/81. била је веома јака. То је трајало до почетка рата 1999. године, када се лига прекинула, а „Морава“ је била на првом месту. Наступила је пауза од шест месеци. Хаотично стање у клубу владало је до 2001. године и био је на ивици да се угаси. Ипак је опстао захваљујући Стошићу, Тарзану, Милету Економу, Раки Манојловићу, Аци Младеновићу.
- Фото: Слађан Миљковић
- Фото: Слађан Миљковић
- Фото: Слађан Миљковић
У међувремену, Слађан Миљковић и Слађан Алексић отворили су и регистровали Школу фудбала, у коју је ишло 100 до 150 дечака, све селекције. Радили су скоро две године и преузели клуб. Комбинацијом играча створен је јак први тим, који је остварио запажене резултате у Омладинској лиги региона источне Србије, другу по рангу. Тако „Морава“ може да се похвали да је у својој историји била прва једне зимске сезоне, убедљиво без пораза, у конкуренцији Блаца, Топличанина, Власине. То је њихов највећи успех, највиши ранг у коме су играли, и остварен је 2004. године, када су ушли у Српску лигу, и то баш када су славили 75 година постојања. Играло се чак до Свилајнца, Кладова, Неготина, Ћуприје, Крушевца. Прве године обезбедили су опстанак у лиги осмим местом. Другу годину апетити су расли, екипа је појачана. Клуб је остао са 4 бода, након пролећног дела са 36. За „Мораву“ су опет играли Милутиновић из Босне, Тричко из Ниша, Крстић који је био у Прилепу, Петровић из Сурдулице, Пешић. Клуб је, пошто се у целу причу умешала политика, испао као осми, због реорганизације у Фудбалском Савезу Србије. Након турбулентног периода, стабилност су вратили Алексић и Миљковић. Једне године стагнација, следеће већ први са млађим генерацијама. То је тињало до 2011/12. године, када су испали као последњи у лиги Пчињског округа. Три године су се борили како да се врате у Зону.
- Фото: Слађан Миљковић
- Фото: Слађан Миљковић
- Фото: Слађан Миљковић
Клубом су продефиловали Милован Ђорић, Дујковић, Владимир Петровић Пижон, Мркела, Варга, Бата Мирковић, Зоран Лаковић, Радовић, Станишић, старе легенде и плејада великих играча. Организовани су били и турнири за млађе категорије, први у зиму 2001. године, под називом „Станко и Градимир Пришке“, када су гости били Кавадарци, Орка Скопље, БСК Бујановац. Међународној интернационалној школи присуствовали су Македонија, Босна и Херцеговина, Пелагићево, Маглај, под покровитељством УЕФА. Постојале су три „Опен фан“ школе фудбала, прва у Хану. Опрема је 2001. стигла од УЕФЕ, што је иницирало рад са млађим категоријама.
Најистакнутији појединци Фудбалског клуба „Морава“ од оснивања су Борис Станковић и Слађан Алексић, најбољи тренер Миљковић. Човек са највише одиграних утакмица Бранислав Радусиновић, најбољи стрелац свих времена, играч са стране и интернационалац Зоран Петровић из Сурдулице. Најбоља генерација је убедљиво 2004/05.
- Фото: Слађан Миљковић
- Фото: Слађан Миљковић
- Фото: Слађан Миљковић
У Владичин Хан долазиле су екипа Црвене звезде 1996. године, потом Рад, Челарево, екипа из Македоније 2013. на првој утакмици која је била званична и уприличена интонирањем државне химне.
У оквиру ФК „Морава“ постоји секција ветерана, која егзистира 25 година, али је регистрована 2017., када је изгласано руководство. Они на годишњем нивоу реализују бројне акције, хуменитарне утакмице, турнире у малом фудбалу од којих је један Видовдански, коме је ове године присуствовало 80 гостију, између осталог, еминентни стручњаци. Праву промоцију ханског фудбала сада врше ветерани.
- Фото: Хан инфо
- Фото: Хан инфо
- Фото: Хан инфо
Поводом 90 година постојања Фудбалског клуба „Морава“, у Хали спортова у Владичином Хану је почетком децембра ове године одржан турнир у малом фудбалу за децу рођену 2008, 2009. и 2010. године. Надметали су се екипе ТСЦ Прокупље, Радник Сурдулица, Минералац Врањска Бања као и клуб домаћин. За све учеснике обезбеђени су пехари и медаље. Генерални покровитељ је општина Владичин Хан, а организатор Спортски савез општине.
Фото: приватна архива Слађан Миљковић и Хан инфо
Медијски садржаји у склопу пројекта „Спортски поздрав“ суфинансирани су средствима из буџета општине Владичин Хан којима се остварује јавни интерес у области јавног информисања за 2019. годину.